Protest proti vládě: Kabinet Petra Fialy nemusí mít těžkou hlavu, uvedl politolog

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2023

Komentář: Tisíce lidí se dnes v Praze účastnily protestu proti české vládě, který v centru města uspořádala neparlamentní strana PRO (Právo Respekt Odbornost). Po více než dvouhodinové demonstraci na Václavském náměstí většina lidí pokračovala pochodem na Letenskou pláň, kde po dalších projevech s kritikou vlády shromáždění po 18:30 skončilo. Jeho účastníci požadovali demisi vlády Petra Fialy (ODS). Policie na náměstí zadržela muže podezřelého ze schvalování genocidia, uvedla nicméně, že na demonstraci ani při přesunu protestujících centrem neřešila žádné problémy. Pochod demonstrantů zkomplikoval dopravu na pražské magistrále. Pro ŽivotvČesku.cz akci okomentoval politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií FSV UK. Z jeho slov vyplynulo, že vláda obavy mít nemusí.

"Samozřejmě, že vláda demisi nepodá, navíc ji může těšit, že ve srovnání s loňskem je účast slabší (Přesně před rokem demonstrovalo přibližně 70 tisíc lidí, pozn. red.). Loni vyvolala demonstrace poměrně obavy z toho, kolik lidí přišlo, kdy to mělo logiku v tom, že vrcholila energetická krize a vláda poměrně s jejím řešením zaspala. Takže lidé byli nervózní. Tady je vidět, že hnutí PRO má nějakou základnu, nějakou sílu mají, ale vláda nemusí mít těžkou hlavu," okomentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Josef Mlejnek.

Premiér sdělil, že shromáždění zaznamenal jen okrajově. Byl na Dnech NATO, kde podle něj lidé vyjadřovali podporu členství Česka v Severoatlantické alianci i krokům jeho vlády. Druhý dnes nejčastěji kritizovaný člen kabinetu byl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten napsal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování »nenávisti a strachu«.

Nespokojenost s vládou je podle Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů. Řečníci dnes kritizovali ale také pomoc české vlády válkou zmítané Ukrajině, vztahy ČR a USA či NATO, opatření, která mají utlumovat používání fosilních paliv v automobilovém průmyslu a někteří se vraceli s kritikou třeba i k opatřením proti šíření covidu-19, za kterými stála minulá vláda. Rajchl opakovaně kritizoval média, že podhodnocují účast na jeho akci; vyzýval účastníky demonstrace ke sledování »alternativních kanálů«.

U sochy sv. Václava bylo při demonstraci několik desítek lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s protivládním protestem. Měli ukrajinské vlajky a občas se dostávali do slovních konfliktů s demonstranty.

Policisté při demonstraci na Václavském náměstí zadrželi muže, který je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Muž měl podle policie na tričku symbol podpory ruské agrese, podle zveřejněných fotografií šlo o symbol ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Policie ale neupřesnila, zda byl zadržený účastníkem demonstrace proti vládě.

"Nechceme vládu EU, nechceme vládu americkou ani vládu ukrajinskou, nechceme vládu ruskou ani čínskou, chceme vládu České republiky, českých občanů," řekl na náměstí Rajchl. Kritizoval to, že Češi mají vysoké ceny energie, nebo to, že ČR je podle něj jediný stát v Evropě, který se ekonomicky nevrátil na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Podle Rajchla za to může Fialova vláda.

Sociální a zdravotní systém je podle něj pod »přívalem ekonomických migrantů z Ukrajiny k prasknutí«. Kritizoval také nedostatek léků či záměr přijmout euro či takzvanou Istanbulskou úmluvu.

S kritikou vlády dnes vystoupili také třeba předseda asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, advokátka Klára Samková, tanečník a bývalý šéf Baletu ND Petr Zuska nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé). Na Letné pak promluvil třeba restauratér a bývalý předseda Hnutí PES Jakub Olbert, který je známý svými protesty proti tehdejším vládním opatřením proti šíření pandemie covidu-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.