Francie má novou mutaci koronaviru. Lidem ji neodhalil PCR test. Promluvil epidemiolog

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2021

Francouzské zdravotnické úřady ohlásily novou variantu koronaviru, kterou běžné PCR testy nemusí zachytit. Jde o zjištění zdravotníků v nemocnici ve městě Lannion v Bretani. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) není překvapivé, že vznikl další kmen viru. "Mutace se budou spontánně objevovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že v budoucnu se může objevit i taková, která bude rezistentní na současné druhy vakcín.

Několik pacientů ve francouzském městě mělo typické projevy nového typu koronaviru. Po odběru PCR testu se ale nepotvrdilo, že by byli pozitivní. Covid-19 potvrdily až detailní rozbory ze vzorků odebraných ze vzdálenějších částí dýchacích cest nebo krevního rozboru.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je vysoce pravděpodobné, že bude docházet k dalším mutacím virů. "Postupně přibývají informace o šíření mutovaných variant v jednotlivých zemích, ale i vlastnostech jednotlivých mutací. Mutace se budou spontánně objevovat a určitě není možné do budoucnosti vyloučit, že vznikne varianta, která bude výrazně klinicky závažnější a zároveň se bude rychle šířit," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zdravotnické úřady v Bretani uvedly, že začnou nový kmen zkoumat, jak reaguje na vakcínu a protilátky vytvořené během dřívější nákazy koronavirem.

Agentura Reuters uvádí, že i v Bretani, která zatím příchod třetí vlny epidemie nepocítila nijak drasticky, nových případů v posledních dnech přibývá rychleji. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.