Gazprom ovládaný Kremlem varoval, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Generál Andor Šándor přeložil, co Rusko tímto řeklo

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2022

Ruská plynárenská společnost Gazprom nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma ve středu uvedla, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Německé ministerstvo hospodářství nechtělo prohlášení Gazpromu bezprostředně komentovat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (64), jak se dají slova společnosti, kterou ovládá Kreml, vyhodnotit.

"Je to součást soupeření Ruska se Západem, kdy to neleze podceňovat, že by Rusové přerušení dodávek nepodnikli, ale Německu to budou chtít udělat až asi jako poslední možnost, kdy budou vidět, že společná diskuze k ničemu nevede. Je to samozřejmě varování, kdy Gasprom je ovládán Kremlem, takže tam je samozřejmě jasně vidět, kdo tahá za nitky," řekl pro ŽivotvČesku.cz generál Andor Šándor.

Společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem ruských kompresorových turbín z Kanady.

Konsorcium Nord Stream AG, které plynovod provozuje, v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu. Trvat by měla do 21. července, Německo se však obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 už po údržbě do EU nepoteče.

"Je to upozornění celého Západu, jakou cenu bude platit. Už to není o tom, že my plyn odmítneme, ale že nám ho Rusko nebude dodávat. Já to vidím jako hru, na jejímž konci to nemusí být to, že to zastaví. Je to ale jasná »vydíračka« a je to jasné ohrožení. Uvidíme, co se bude odehrávat v zákulisí při jednáních, ale je to jasný signál pro veřejnost, čehož se strachují Němci, kdy říkají, že se budou sprchovat jednou týdně a ještě ve studené vodě, ano, klidně se to může stát," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.