Generál Řehka zopakoval, že konflikt mezi Ruskem a NATO nelze vyloučit. Andor Šándor znovu okomentoval jeho výrok

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2023

Komentář: Konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí nelze do budoucna vyloučit, řekl dnes v diskusním panelu na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Nemyslí si ale, že konflikt někdo plánuje. O možném střetu Ruska a NATO hovořil Řehka už v pondělí; premiér Petr Fiala pak v reakci uvedl, že České republice konflikt bezprostředně nehrozí, ale armáda se musí připravovat na všechny varianty. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s opakovaným vyjádřením Řehky oslovila bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora (65), který věc okomentoval.

"Začínáme si připouštět, že Rusko je přímá hrozba pro nás. Nedá se vyloučit v budoucnu konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Nemyslím si, že to někdo chce, nemyslím si, že to někdo plánuje, ani Rusové. Rusko svým chováním a jednáním je spíše na trajektorii konfliktu s námi," uvedl Řehka. Dodal, že Rusko je čím dále více nepřátelské a méně předvídatelné.

Podle generála připuštění si možnosti války v Evropě znamená dopady na armádu i společnost. "Je potřeba udělat všechno pro to, abychom tomu (konfliktu) zabránili. Zabráníme tomu tak, že budeme připraveni, odhodlaní," uvedl Řehka.

Válka na Ukrajině podle Řehky ukazuje, že je třeba si vážit přínosů členství Česka v NATO. "To je to, že jsme součástí silné aliance, nejen vojenské, ale i politické. Takové bláboly, co jsme slyšeli a co vyhovuje ruským narativům, jak bychom měli být neutrální a most mezi Východem a Západem, to je blouznění z horečky. Neutralita nefunguje tak, že řeknete, že jsme neutrální. Neutralita funguje tak, že se ostatní shodnou, že budete neutrální; to se u nás nestane," řekl náčelník generálního štábu. Dodal, že bez členství v alianci by bylo třeba vynakládat na obranu ještě více peněz.

"Opakované vyjádření náčelníka generálního štábu je relativizování toho, co už jednou uvedl. Může to být některými lidmi vykládáno jako válečné štvaní, já si myslím, že to má nějaké své opodstatnění, ale zcela k jinému publiku. A to vojákům, politikům, tam to patří. Bylo by dobré, aby takové opakované vyjádření bylo podloženo nějakými skutky či důkazy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který Řehkovo pondělní vyjádření rovněž okomentoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.