Hamáček chtěl krev, ale já si s policisty na stanici povídal vtipy a zdřímnul si, říká Lubomír Volný o zatčení

Poslanec Lubomír Volný
Poslanec Lubomír Volný
Foto: Robert Klejch / CNC / Profimedia

Na nedělní demonstraci v Praze policie zadržela poslance Lubomíra Volného (47). Muž, který dříve byl členem hnutí SPD, říká, že jeho zadržení mělo vyprovokovat veřejnost k šarvátce. Lubomír Volný pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak zadržení probíhalo. "Já si na policii tři hodiny zdřímnul, oni nevěděli, co se mnou mají dělat. Tak mě prohledali a na dvě hodiny mi zabavili osobní věci," uvedl poslanec pro ŽivotvČesku.cz.

Poslanec Lubomír Volný jednu ze dvou nedělních demonstrací pořádal. V Česku platí zákaz cestování mezi okresy. Poslanec už během týdne avizoval, že účastníky demonstrace bude do Prahy zvát na pracovní pohovor. Vyzval sympatizanty, aby si do formuláře o cestování dali důvod, že jedou za prací. Policie v neděli ráno tyto formuláře neuznala a část lidí do metropole nepustila.

V neděli odpoledne byl poslanec Lubomír Volný zatčen. Policie to zdůvodnila, že nerespektoval nařízení o ochraně dýchacích cest a odmítl si nasadit respirátor.

Pane poslanče, jak přesně vám policisté zatčení vysvětili?

Klasika, nic nevysvětlili. Předložili mi k podpisu nějaké papíry, já je odmítl podepsat. Já to beru tak, že to zadržení bylo protiprávní. Nechtěl jsem ale vyvolat konfliktní situaci s policisty, kteří to dostali příkazem. Já uposlechl jejich výzvy, přestože si myslím, že výzva byla protizákonná.

Popsal byste, jak probíhal váš pobyt na služebně?

Já si na policii tři hodiny zdřímnul. Oni nevěděli, co se mnou mají dělat. Tak mě prohledali, na dvě hodiny mi zabavili osobní věci, na záchod jsem šel s dozorem, takže po delší době jsem si zase vyzkoušel, jaké to je, když si ulevujete a za vámi stojí dvoumetrový chlap. To jsem naposledy zažil na hokeji ve Vítkovicích.

Dostal jste nějaký dokument o vašem zadržení?

Nějaký papír jsem k podpisu dostal, ale já jim nic nepodepsal. Jako poslanec mohu být zadržen za trestný čin, nemohu být zadržen za přestupek. Já to bral tak, že policie se mě snaží vyprovokovat, aby byl větší konflikt. Kdybych se verbálně bránil, tak by zřejmě použili donucovacích prostředků a to by strhlo ty lidi kolem k tomu, aby mě bránili. Takže jsem si byl vědom protiprávního jednání policie, ale raději jsem šel s nimi, aby byl klid.

Jak se policisté chovali na služebně? Postupovali korektně?

Ale jo, byli korektní. Řekli jsme si pár ostravských vtipů a bylo to dobrý.

Mluvil jste o tom, že vaše zadržení mělo vyprovokovat demonstranty...

Moje zadržení mělo vyprovokovat ty lidi. Za největší úspěch nedělní demonstrace považuji to, že lidé z celé republiky se sjeli do Prahy, že se jim podařilo překonat policejní opatření, která musela stát miliony korun. A hlavně považuji za úspěch, že nedošlo k naplnění přání pana Hamáčka, aby to skončilo krvavým střetem.

Zákaz cestování mezi okresy platí v České republice už čtvrtý týden. Pohyb lidí a dodržová...

Druhou část rozhovoru s poslancem Lubomírem Volným přineseme v pondělí 8. března.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.