Hasiči kvůli silnému větru evidují stovky výjezdů. Mluvčí popsala, jaké zásady je třeba dodržovat. Doporučujeme nevycházet, varuje

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2021

Už během čtvrtečního rána začal vítr v České republice zesilovat, na naše území pak přišla první podzimní vichřice. Hasiči evidují stovky výjezdů, velmi špatná situace je ve Středočeském kraji a výstraha před velmi silným větrem, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, zatím platí do osmé hodiny večerní. "Do dnešní 13. hodiny evidujeme celkem 725 událostí, které mají spojitost se silným větrem," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Popsala, jaké bezpečnostní zásady je při vichřici třeba dodržovat.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal už ve středu varování před silným větrem. Výstraha je v platnosti od šesté hodiny ranní do osmé hodiny večerní. Vichřice Ignatz, která na naše území vtrhla, způsobuje problémy a hasiči evidují stovky zásahů. Meteoroložka Dagmar Honsová upozorňuje, že nárazy větru budou silné a k jeho zeslábnutí začne docházet až k večeru.

"Nejsilnější nárazy větru během dopoledne očekáváme v oblastech Ústí nad Labem 108 km/h, Praha-Ruzyně 94 km/h, Tušimice 104 km/h, Milešovka 133 km/h, Sněžka 140 km/h. Nejsilnější poryvy větru očekáváme od 12 do 17 hodiny, navíc začne zesilovat vítr i ve východních Čechách a na severovýchodě území. Velmi silný vítr bude slábnout až během večera," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Aktuálně nejklidnější situace je ve východní části republiky. "U nás vítr není, jen minimálně. Situace je zde poměrně klidná, očekáváme možná večer, že něco bude. Naše operační středisko aktuálně vypomáhá středisku ve středních Čechách s odbavováním větrných zásahů, protože tam je jich nejvíc," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kúdela.

K zásahům vyjíždějí hasiči ve velkém. "Teď aktuálně máme v Praze 60 zásahů, jde o popadané stromy a plechy. Aktuálně vyjíždíme k hodně případům, situace je u nás nejdramatičtější od 11. do 14. hodiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz Martin Kavka, mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Podobně dramatická situace je ve Středočeském kraji. "Do dnešní 13. hodiny evidujeme celkem 725 událostí, které mají spojitost se silným větrem. Nejvíce jsou to stromy popadané na pozemní komunikace. Potom také často vyjíždíme k plechům, které jsou utrhané na střechách a hrozí tam nějaké další poškození, možná i pád plechů ze střechy na zem," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

V tuto chvíli není jisté, kdy se situace uklidní. "Prognózu nejsme schopni v tuto chvíli určit, protože výstraha Českého hydrometeorologického ústavu zatím platí do 20. hodiny. Víceméně čekáme, jaké další přijdou výjezdy," vysvětlila Tereza Fliegerová aktuální situaci pro ŽivotvČesku.cz. Popsala také, jaké zásady je během vichřice doporučené dodržovat.

"Doporučujeme nevycházet, když takhle fouká. Z vysokých budov se mohou utrhnout plechy či jakákoliv jiná střešní krytina, může to spadnout na chodník a někoho zranit. V tom silném větru rozhodně není vhodné chodit do lesů, do parků či alejí, kde jsou stromy. Předměty si zabezpečte tak, aby je vítr nemohl odnést a tím pádem poškodit ještě něco dalšího. Jízdu autem minimalizujte, jak to jde, protože ten vítr se může opřít i do auta, nehledě na to, že na něj může spadnout strom," dodala mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.