Heroinová Tereza zmizela z Pákistánu. Rodina popřela, že je v ČR. Bezpečnostní expert Andor Šándor napověděl, kde nyní může být

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2021

Česká občanka Tereza H. (25), která byla v Pákistánu odsouzena na 8 let a 8 měsíců za pašování heroinu, podle některých zdrojů opustila zemi, v níž nedobrovolně strávila téměř 4 roky. Rodina pro ŽivotvČesku.cz popřela, že by Tereza již byla v ČR. Celou situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečností expert Andor Šándor (64).

V médiích se v pondělí objevila informace, že Tereza H., která byla v listopadu propuštěna z pákistánského vězení, kam byla odsouzena za pašování heroinu, se už minulý víkend vrátila do Česka. Pákistánské zdroje tvrdí, že do vlasti se záhadným způsobem dostala i bez pasu, který má v držení tamní celní správa. Jedna z jejích nejbližších osob to ale popřela.

"Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda. Píšou nesmysly, není to pravda, vrátí se až v lednu. Píšou blbiny, pravda to není. Rádi bychom ji doma měli na Vánoce, ale bohužel v Česku není," uvedla v pondělí pro ŽivotvČesku.cz babička české občanky.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora může rodina mluvit pravdu. Tereza mohla opustit Pákistán, ale nemusí být ještě v Česku.

"Je možné, že občanka Tereza H. opustila Pákistán na náhradní doklady, které jí vystavil zastupitelský úřad. Měla problémy opustit systém, kdyby šla na letiště, tak by vzali náhradní doklad a zjistili by v počítači, že nemá povoleno vyjet. Ale mohla opustit Pákistán nějakým pozemním přechodem. Neznám úplně tu situaci, ale někdo z našich složek jí mohl pomoci. V roce 2008 byli dva čeští vědci drženi v Indii kvůli motýlům, tady v případě Terezy H. mohlo dojít k obdobné věci jako tehdy v jejich případě. Co se bude nyní dít, to už bych opravdu spekuloval, reakci pákistánského soudu nyní nemohu odhadovat. Každopádně se domnívám, že nyní je tam, kde už jí nic nehrozí. Pokud rodina tvrdí, že ještě není doma, tak může být i v tzv. schengenském prostoru. Může tady být varianta, že není v ČR a není ani v Pákistánu, ale je v nějaké třetí zemi," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečností expert Andor Šándor.

Informaci, že Tereza H. opustila Pákistán, uveřejnily portály Blesk.cz a Expres.cz. Blesk se odvolal na to, jakým způsobem měl probíhat soud. "Dnes (v pondělí) u soudu pronesl právní zástupce celníků Ali Aftab šokující tvrzení. Podle něj Tereza opustila zemi," uvedl zdroj Blesku.

Manévry okolo Terezy H. po jejím propuštění z vězení probíhaly v maximální tajnosti. Na žádost rodiny nebyly ohledně její plánované cesty domů zveřejňovány žádné detaily a v Pákistánu se schovávala na zvláštním místě, o kterém věděli jen příslušníci ambasády. České ministerstvo zahraničí v pondělí nepotvrdilo, že by se Češka již vrátila do Česka.

Jak šel čas v případu:

Celníci zadrželi Terezu H. v lednu 2018. Měla u sebe více než 9 kg heroinu.

Češka vinu odmítala a tvrdila, že o heroinu nevěděla. Svou výpověď několikrát změnila. Uvedla, že do Pákistánu přijela jako modelka.

Soud poslal českou občanku v březnu 2019 do vězení na 8 let a 8 měsíců. Na začátku listopadu letošního roku byla obžaloby zproštěna.

Soudci vzali v úvahu nesprávné provedení vyšetřování případu, soudu se nelíbilo, jakým způsobem se heroin z letiště přepravoval do laboratoře.

Z vězení byla Češka propuštěna 20. listopadu, od té doby měla čekat v Pákistánu na vydání cestovních dokladů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.