Historicky nejdražší Vánoce. Dárky nakupujte teď, radí ekonom. Upřesnil, u jakého zboží půjdou ceny raketově nahoru

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Začátek nového školního roku už byl zahájen a do Vánoc zbývají pouhé tři měsíce. Ekonomická situace v Česku je ovlivněna rostoucí inflací, což se logicky promítne i do následujících týdnů a také vánočních svátků. "Obchodníci budou zvláště před Vánocemi hodně šponovat ceny svých výrobků a produktů, což požene inflaci stále výš. V letošním roce se tedy rozhodně vyplatí myslet na vánoční dárky mnohem dřív než v minulosti a řešit jejich nákupy relativně zavčas," řekl ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Letní prázdniny utekly jako voda a na dveře pomalu klepe podzim. A právě v tomto období už začínají obchodníci poukazovat na konec roku a Vánoce, které pro ně bývají finančními žněmi. S nákupy vánočních dárků to bude letos daleko složitější, protože pandemie koronaviru se negativně podepsala nejen na dostupnosti zboží, ale stojí také za výrazným zdražováním.

"Inflace se promítne ve všech oblastech, protože zdražují energie, také přeprava ze zahraničí a služby. Celková inflace vystoupá právě v těch posledních měsících roku nejvýše za 13 let od roku 2008. O to horší to bude proto, že jsou rekordně nízce úročeny vklady v bankách, takže lidem bude inflace užírat více jejich úspor než kdykoliv v minulosti. Toto období je velmi nepříznivé z hlediska běžného střadatele – ti budou nuceni peníze zúročovat jinak než na účtech v bance nebo je jednoduše utratit. To však povede k tomu, že obchodníci budou zvláště před Vánocemi hodně šponovat ceny svých výrobků a produktů, což požene inflaci ještě výš. Samozřejmě vedle tohoto faktoru řekněme domácího rázu – jak u nás v Česku obchodníci stanovují svoji cenovou politiku, se připojují i faktory celosvětové. Je mezinárodní přepravní krize, kdy například dovoz z Číny výrazně podražil kvůli chybějícím kontejnerům. Cena převezení hraček, oblečení nebo elektroniky z čínských přístavů opravdu dramaticky narostla důsledkem pandemie," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nakládka v čínských přístavech je neustále omezována kvůli delta mutaci a celkově koronavirové pandemii.

Podle něj je kvůli tomu v Evropě menší nabídka zboží, což logicky vede k navyšování cen. "Když chybí elektronika nebo hračky z Číny, tak si prodejci mohou říci více, protože vidí, že je to nedostatkové zboží. Ví, že najdou někoho, kdo zboží za vyšší cenu nakonec koupí. Například tablety stály loni v průměru 4200 korun, nyní je to 5200, tedy o tisíc korun více. Zdražují ale třeba také dámské zimní bundy o 20 až 25 procent, kojenecké oděvy – tak dvouciferně a těch příkladů bychom našli více. V příštích měsících dojde k citelnému zdražování s ohledem na blížící se svátky," vysvětlil renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

V letošním roce se tedy rozhodně vyplatí myslet na vánoční dárky mnohem dříve a řešit jejich nákupy relativně zavčas. "Určitě si myslím, že může být nyní více než kdykoli předtím rozumné nakupovat vánoční dárky už teď. Nevíme, co se všechno stane před Vánoci, na kolik budou obchodníci zdražovat – zboží může být i nedostupné nebo obtížně dostupné. Doporučuji nenechávat nákupy na poslední chvíli, což asi platí obecně vždy. Někdy sice lze natrefit před svátky na zajímavé slevy, ale většinou začínají až po svátcích," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.