Hladoví medvědi plení hřbitovy. Děsí místní obyvatele a vyhrabávají mrtvoly z hrobů. Jednoho odstřelili

V ruském městě medvědi vyhrabávají hroby
V ruském městě medvědi vyhrabávají hroby
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2020

Hlad dokáže zvířata proměnit v dravé a útočné tvory. V tu chvíli se jejich jediným cílem stává zajištění přežití. Medvěd, který se vyskytl v ruském městě Nižnij Tagil okamžitě vzbudil rozruch mezi místními obyvateli, kteří projevili obavy a strach z nepředvídatelného chování zvířete. Nedostatek potravy ho přiměl k zoufalému hledání, které nakonec skončilo na tamním hřbitově, kde začal vyhrabávat hroby s lidskými ostatky.

Případ medvěda začaly ihned řešit bezpečnostní služby města, které se snaží vyhladovělé zvíře zneškodnit, protože obyvatelé města Nižnij Tagil mají velký strach z nepředvídatelného chování zvířete a toho, že ohrožuje jejich rodiny. Policie v stejném regionu už podobného predátora odstřelila. Medvěd zaměřil svou pozornost na městský hřbitov, kde začal vyhrabávat mrtvá těla. Tento případ vyvolal mezi lidmi paniku také proto, že už se něco podobného stalo před několika lety v jiné části Ruska. Ale tehdy byla situace vážná, a právě proto se začalo v souvislosti s novým incidentem hodně mluvit o tom, co se stalo v minulosti.

V roce 2010 přineslo léto natolik horké počasí, že medvědi hnědí přišli o přirozené zdroje potravy, jako jsou například houby a lesní plody. Právě nedostatek jídla u těchto zvířat vyvolal podobné chování jako v ruském Nižnij Tagilu. Uchýlili se totiž k plenění hřbitovů a vyhrabávali pohřbená těla. Podle slov Pyotra Lobanova, mluvčího Ministerstva pro krizové situace, obyvatelé okamžitě nasadili 24hodinové hlídky, informoval CBS News.

Medvědi hledali potravu kolem lidských obydlí. Ve vesnické oblasti Verkhnyaya Khava bylo dokonce jedno z těl na hřbitově přímo před zraky dvou žen medvědem vyhrabáno a napůl v rozkladu ho zvíře začalo trhat, jak uvedl známý ruský deník Moskovskij Komsomolets. Lidé začali ve strachu stavět vysoké pevné ploty, aby ochránili sebe i domácí zvířata, která pro některé byla zdrojem obživy.

Komijská republika, která je svou rozlohou podobná Kalifornii, získala přezdívku »Medvědí koutek«. Z velké části ji pokrývají jehličnaté lesy a pro medvědy představuje ideální místo k žití. Nejdříve zvířata vykrádala popelnice a okolí domovů, ale jejich pozornost se nakonec zaměřila právě ke hřbitovům. "Opravdu trpí hlady. Je to velký problém. Mnoho z nich nepřežije," řekl viceprezident lovecké a rybářské asociace Simion Raszmislov, jak uvedl v roce 2010 britský The Guardian. "Musíme si uvědomit, že medvědi jsou od přírody mrchožrouti. Ve Spojených státech a Kanadě nemůžete nechat jídlo jen tak ve stanech nebo venku. Jeden od druhého se učí poměrně rychle. Je to příšerné. Nikdo nechce ani pomyslet na to, že by jeho milovaného člena rodiny sežral medvěd," uvedla Masha Vorontsova, ředitelka Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW).

Bezpečnostní služby ve městě Nižnij Tagil tak řeší celou situaci radikálně a po minulých zkušenostech chtějí medvěda odstřelit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.