Hladový úplněk je tady. Bude se vám špatně spát, může se dostavit agresivita a nervozita

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2021

V sobotu ráno přesně v 9 hodin a 17 minut nastane únorový úplněk, který je nazýván sněžný či hladový. Únorový úplněk je ve znamení Panny. "Můžeme být méně pozorní, nevyrovnaní, nesoustředění na praktické záležitosti. Z toho důvodu dochází nejen k dopravním nehodám," uvedla pro ŽivotvČesku.cz vědma Alita Zaurak.

Když nastává úplněk, tak jsou tři noci magické a velmi náročné. Noc před úplňkem, noc po úplňku a samotná úplňková noc mají vliv na psychiku člověka, což uznává i seriózní věda.

"Řada lidí si při úplňku stěžuje na poruchy spánku. To nemusí být jen tím, že by si to lidé vsugerovali. My zjišťujeme, že fyzikální jevy na člověka působí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický.

Únorový úplněk patří mezi nejnáročnější v roce. Říkalo se mu sněžný či hladový. Což souvisí s tím, že v zimě starobylým národům už často docházely zásoby.

Na moderního člověka zase často přichází únava a deprese. Letos je situace ještě více stresová kvůli koronavirové epidemii a může se dostavit úzkost i agresivita.

"Můžeme být méně pozorní, nevyrovnaní, nesoustředění na praktické záležitosti - z tohoto důvodu dochází bohužel během úplňku k dopravním a jiným nehodám. Proto je lepší se v tyto dny méně věnovat záležitostem vyžadujícím přesnost či preciznost, rozhodnost, zodpovědnost. Naopak je vhodné odpočívat, meditovat, poslouchat hudbu, vydat se do přírody, naslouchat vědomě intuici a svým pocitům," uvedla vědma Alita Zaurak pro ŽivotvČesku.cz.

Úplněk v Panně představuje zátěž pro trávicí ústrojí a slinivku břišní. Určitě se nepřejídejte na noc. Je lepší dnes a zítra šetřit tukem, cukrem i kořením.

Také dávejte pozor na své oči a uši - není vhodné trávit dlouhou dobu u televize nebo u počítače. Kdo si může vzít volno v práci a odpočívat, měl by tak učinit. Též se traduje, že není vhodné dělat závažná rozhodnutí, řešit partnerskou krizi, uzavírat smlouvy či podstupovat operace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.