Hlášení nežádoucích účinků po očkování narůstají. Úřad eviduje téměř 2000 případů. Podezření na úmrtí je už 21

Očkování – Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: showpix.cz

V Česku dál pokračuje očkování, které bylo zahájeno 27. prosince. Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud očkováno přes milion lidí, konkrétně 1 257 768 a v oběhu jsou vakcíny tří farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podmínečné používání nové vakcíny od americké firmy Johnson & Johnson, kterou následně schválila Evropská komise (EK). V souvislosti s očkovacími látkami se ale navyšuje počet hlášení nežádoucích účinků po očkování, která eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv. "SÚKL přijímá a zadává do databáze NÚ všechna hlášení, která splňují minimální kritéria pro hlášení," vyjádřila se mluvčí Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

V minulém týdnu Státní ústav pro kontrolu léčiv uváděl ve svých statistikách 1506 hlášení na nežádoucí účinky po očkování vakcínami proti onemocnění covid-19. Po týdnu jejich počet vzrostl na číslo 1923 a výrazný nárůst byl zaznamenán i v celkovém počtu úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19 – z předchozích 11 se vyšplhal na 21. Kategorie zdravotních komplikací se nerozšířila a zůstává na počtu 20.

Hlášení SÚKLu musí splňovat základní parametry, bez kterých nemůže být přijato. "SÚKL přijímá a zadává do databáze NÚ všechna hlášení, která splňují minimální kritéria pro hlášení. Těmito kritérii jsou: identifikovatelný hlásitel (jméno, kontakt), identifikovatelný pacient – alespoň jeden z údajů (iniciály, pohlaví, datum narození, věk nebo aspoň věková skupina), identifikovatelný přípravek (nebo alespoň léčivá látka) a reakce," uvedla tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v případě některých chybějících údajů se je úřad snaží doplnit od hlásitele.

"Pokud se informace od hlásitele nepodaří získat, hlášení není validní a nemůže být zadáno do databáze," vyjádřila se vedoucí tiskového oddělení úřadu pro ŽivotvČesku.cz. Aktuálně je nejvíce zaregistrovaných nežádoucích účinků po očkování dostupnými vakcínami v souvislosti s reakcí v místě vpichu – tedy bolest, otok, zarudnutí nebo svědění. Stejně tak lidé pociťují malátnost, slabost, bolest na hrudi, v podpaží nebo horečku a zimnici. Celkem jich je hlášeno 1068.

Druhými nejčastějšími zdravotními komplikacemi po aplikaci očkovací látky jsou neurologické příznaky jako narušení čichu a chuti, ospalost, snížená citlivost, bolest hlavy až migréna nebo závratě. Potíže tohoto typu nahlásilo 435 lidí. 376 očkovaných pociťovalo bolesti svalů a kloubů, bolesti zad a krku, ztuhlost, otoky kloubů nebo bolest páteře. Nejméně hlášení je ve spojení s abnormální jaterní funkcí, pouze 2.

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle...

Může se stát, že některá hlášení působí podezřele. Úřad proto klade důraz na to, aby došlo k ověření, které je klíčové. "Pokud nějaké hlášení působí nepravděpodobně, vždy u hlásitele ověřujeme, jak je to doopravdy. Jinak ale sami neeliminujeme žádné hlášení, pokud splňuje minimální kritéria," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.