Reklama:

Hogo fogo dovolená za super peníze. Turecko oproti Chorvatsku může nabídnout šetřivým Čechům více za méně

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2024

Čas dovolených je za rohem a řada Čechů přemýšlí, kterou destinaci zvolit, aby jejich dovolená byla pohádková, a to za co nejméně peněz. Jak už redakce ŽivotvČesku.cz dříve psala, expertka přes dovolené Jiřina Ekrt Jirušková ze společnosti Invia vylíčila, že v současnosti mnozí před Chorvatskem a podobnými destinacemi volí Turecko. Jde o »dovolenkový hit«, kam cesta letadlem trvá přibližně dvě a půl hodiny (z Prahy do Istanbulu). Redakci ŽivotvČesku.cz ale zajímalo, jak je to konkrétně s cenami, když jde lidově řečeno o »hogo fogo za málo peněz«. A cena může skutečně být pro někoho příznivější, než když si lidově řečeno zabalí »paštiky a chleba s řízkem« a vyrazí do čím dál dražšího Chorvatska.

Reklama:

Faktem je, což ukazují i data, že nejvíce Čechů každoročně zamíří do Chorvatska, které se ale v poslední době (počítáno na roky) cenově mění. Dovolenkáři tak musí počítat s dalším zdražením na Jadranu.

V květnu inflace podle Eurostatu ve státě, jehož sousedy jsou Slovinsko, Maďarsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora, dosáhla hodnoty 4,3 procenta, dříve v dubnu to bylo 4,7 procenta.

Reklama:

Český statistický úřad potvrzuje, že preference českých občanů ohledně místa pobytu se příliš v roce 2023 nezměnily a ty hlavní zůstaly stejné. "V tuzemsku obhájily své prvenství střední Čechy, zejména díky kratším cestám. Na zahraniční dovolenou nejčastěji Češi vyjížděli do Chorvatska, pro krátkodobé cesty pak volili Slovensko," uvedl ČSÚ k datům z loňského roku.

Pokud se dovolenkář vydá z Prahy na ostrov Krk či do města Pula, a to vozidlem, musí počítat s průměrným časem 12 hodin jízdy. Cesta do přístavního města Rijeka může trvat méně, a to 11 hodin. Je potřeba počítat s tím, že něco budou stát pohonné hmoty a také placené úseky, kdy se platí poplatky na mýtných branách.

A teď k Turecku, které pro mnohé začíná být takzvaně cenovým klenotem. Jak již bylo výše uvedeno, redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak je to s cenou ohledně dovolené, kde se člověk o nic nemusí starat.

"Turecko je opravdu jedna z těch cenově dostupnějších destinací. Když člověk dobře hledá a dá si s tím čas, tak lze najít poměrně slušný hotel se stravovacím programem »all inclusive«, a to na týden letecky a za sumu okolo 8 tisíc korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz ostřílená expertka přes dovolené s tím, že jde o nejnižší hranici. Obecně ale Češi volí větší »hogo fogo« a rádi si připlatí.

"V průměru se jinak taková dovolená o výše zmíněných parametrech pohybuje na částce okolo 13 až 15 tisíc korun za osobu. Bavíme se ale o tom, že si za tyto peníze chtějí lidé dopřát opravdu krásný pětihvězdičkový hotel, aby byl v blízkosti nádherné pláže," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Jiřina Ekrt Jirušková ze známé společnosti zabývající se prodejem dovolených přes internet.

Pokud jde pak o luxusní dovolenou v Turecku, která by se dala nazvat vyloženě »VIP«, tak částka se pohybuje výše než v předchozím případě. "Klidně 30 tisíc korun, pokud někdo chce rovnou z pokoje do bazénu a podobně. Takové možnosti tam existují," dodala pro ŽivotvČesku.cz zkušená odbornice přes dovolené.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: