Horst Siegl řekl, co musí Patrik Schick zlepšit, aby po něm sáhly nejlepší fotbalové kluby světa

Patrik Schick je výrazná osobnost české reprezentace.
Patrik Schick je výrazná osobnost české reprezentace.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Se 176 brankami je sparťanská legenda Horst Siegl (52) členem Klubu ligových kanonýrů a může hodiny vyprávět, jak se má útočník chovat a rozhodovat. Obávaný střelec pro ŽivotvČesku.cz rozebral hru Patricka Schicka (25), o kterém si myslí, že se může prosadit do týmu nějakého fotbalového giganta. "Má skvělou hru hlavou, vynikající levačku, asi by mohl zapracovat na pravé noze. Na Patrikovi je vidět, že když chce a není pohodlný, tak je to opravdu rozdílový hráč," analyzoval hru Patrika Schicka pro ŽivotvČesku.cz.

Horste, vy jste během své kariéry vynikal skvělou orientací ve vápně a prosazoval jste se zejména díky tomu, že jste se rychle dokázal rozhodnout, co uděláte s míčem. V osobním archivu máte ale i trefy z dálky, jako je váš slavný gól do sítě Olympique Marseille. Co všechno musí hráči v hlavě sepnout, aby dal branku, jakou na EURU vstřelil Patrik Schick?

Máte pravdu, že já dal většinu gólů po střele v pokutovém území. Je to dané tím, že Sparta tehdy byla nátlakové mužstvo, které soupeře dobývalo. Vstřelil jsem ale i branky z větší dálky, což je třeba ta trefa proti Marseille. Tehdy všichni čekali, že budu nahrávat a možná nahrávku čekali i včera od Patrika. Zásadní vždy je, jak hráč vnímá prostor. Patrik dostal míč a hned věděl, kde se nachází, dokázal vnímat prostor a hlavně viděl, kde stojí brankář. Stáli proti němu dva obránci a v tu chvíli projevil chytrost, jakou někteří hráči v sobě mají. Samozřejmě k takovému gólu potřebujete vynikající kopací techniku, ten kop byl velice těžký. Nesmíme také zapomenout na správnou razanci při kopu, byl to lob z velké dálky. Sešlo se všechno správně v jeden okamžik a je vidět, že Patrik Schick je fotbalově velmi inteligentním hráčem. Vzpomenu třeba Pavla Horvátha, ten bych až vychytralý a vždy koukal, kde gólmani stojí. Dnes se po brankářích chce, ať hrají vlastně skoro stopera, příkladem je slávista Ondřej Kolář, v jeho případě to také párkrát zavánělo brankou.

Fotbal není matematika, ale zkuste na procenta vyjádřit, do jaké míry za tím gólem stojí Schickovo umění a do jaké míry se jednalo o chybu skotského brankáře Davida Marshalla?

Já bych vinu gólmanovi nedával, ti jsou nyní učeni, aby hráli na pozici obránce. Když je ten balón delší, tak ty míče sbírají a potřebujete dnes v týmu brankáře, který umí a nebojí se hrát s míčem. Kdybych měl ale použít matematiku, tak z 80 procent je to Schickovo umění a z 20 procent chyba Marshalla. On to ale pak už měl velmi těžké, zpomalené záběry odhalily, že dlouho věděl, že to skončí špatně. Myslím si, že v ten moment by takto vysoko stáli i jiní gólmani a nikdo by s tím už nic nesvedl. Znovu opakuji, že Patrik Schick se v ten moment rozhodl pro nejlepší řešení a dokonale ho provedl.

Vynikající obránce české reprezentace a dlouholetý kapitán Sparty Praha Tomáš Řepka (47) se těší, že si u televize vychutná všechny zápasy národního týmu na EURU. Muž, který zná velmi dobře i britský fotbal, tvrdí, že právě Česká republika může být černým koněm celého turnaje. "Skotsko je soupeř, který by nám mohl sedět a sedět by nám mohla i Anglie," řekl Tomáš Řepka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že přípravné zápasy nemá smysl přeceňovat.

Patriku Schickovi je 25 let, je to pořád mladý hráč. Bude se podle vás ještě dál zlepšovat?

Musí se dál zlepšovat. Ty nároky na něj rostou. Sparta, pak Itálie, pak najednou Německo... Vystřídal rychle významné kluby, což bylo také určitě náročné. Nyní na sebe trochu upletl bič, protože hned v prvním českém zápase na EURU ukázal, jak je silný. Hlavně ale pomohl národnímu týmu a také sám sobě, protože když takové výkony bude opakovat, tak se dostane do hledáčku fotbalových gigantů.

Kde vidíte v jeho případě rezervy? Na čem by podle vás měl Patrik Schick zapracovat, aby po něm jednou sáhl nějaký top tým?

To je vlastně slabina každého útočníka, je to bránění (Siegl se usmívá). Já byl taky takový. Obránci mi říkali, ať k vlastní brance ani nelezu, protože jsem třeba zavinil penaltu. Pak je důležité, aby byl celých 90 minut soustředěný a neměl hluché pasáže. To se dobře radí, ale v každém zápase jsou místa, kdy si potřebujete odpočinout. Chci říct, aby byl pořád nebezpečný, aby byl stále v pohybu a stále se nabízel. Když jste statický útočník, tak vás obránci zdvojí a do hry se nedostanete. Má skvělou hru hlavou, vynikající levačku, asi by mohl zapracovat na pravé noze. Na Patrikovi je vidět, že když chce a není pohodlný, tak je to opravdu rozdílový hráč, tak by bylo prostě dobré, aby pořád chtěl.

Když se vysloví jméno Mikuláš Peksa (35), tak většina lidí dojde k tomu, že se jedná o býv...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.