Houbaři by už teď mohli naplnit své košíky. Mykolog uvedl, jaké gastronomické klenoty se v současnosti zřejmě dají najít

Houbař - Ilustrační snímek
Houbař – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2023

Milovníci houbaření by se z lesů už nyní nemuseli vrátit s prázdnou. Vlivem počasí příznivého pro růst hub se podle zkušeného mykologa Vladimíra Antonína mohou houbaři pomalu chystat. Je totiž šance, že oblíbené smržovité houby, jako je třeba kačenka česká, už porostou. "Jarní houby tím, že prší v celé republice, by se mohly začít objevovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě než se na konci května začnou objevovat první hřiby dubové, řadu houbařů potěší smržovité houby, které díky specifické chuti patří ke gastronomickým pokladům.

Loňská sezóna nebyla ideální - jarním houbám moc nepřála. Podepsalo se na ní málo vody, zimní mrazy a vítr, který houbám vůbec nesvědčí. Letos by to ale mohlo být jinak.

"Myslím, že jarní houby by se už mohly začít objevovat. Jarní houby ve smyslu první kačenky, smrže. Vlhko zatím poměrně je, takže vyloučit se to nedá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín.

Smržovitým houbám se v kuchyni přezdívá »české lanýže«, protože jde o velmi aromatické houby, už malé množství dá pokrmu nezaměnitelnou chuť. Lahůdkou je jednoduchá úprava, kdy se smrže či kačenky pouze osmaží na másle a cibulce a přidá se sůl a pepř. Při takto lehké úpravě vyniká specifická chuť a vůně.

Kačenka česká:

Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami a dalšími. Kačenka česká je vynikající jedlý druh a bývá uváděn mezi nejchutnějšími houbami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.