Houby rostou, letošní rok je nadprůměrný. V současné době se daří hřibům, říká předseda České mykologické společnosti

Počasí, houby - Ilustrační snímek
Počasí, houby – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Houbaři mají důvod k radosti. Rostou. A to to rozhodně hojně, alespoň to tvrdí nejen lidé na sociálních sítích, ale i předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. "Vypadá to, že tento rok je skutečně nadprůměrný na růst hub," řekl pro ŽivotvČesku.cz a poukázal, kde se houbám nejvíce daří. Za hojným růstem stojí zejména počasí.

V současnosti začíná růst nejvyhledávanější druh - tím jsou pravé hřiby. Počasí se v posledních dnech rychle mění, kdy se střídají tropické teploty s bouřkami, což je dobré pro růst hub ideální počasí. "Pokud se podíváme na současnou situaci, tak růst hub je soustředěný výrazně na celou českou oblast, na Moravě je situace horší. Během posledních dvou až tří týdnů jde růst neustále nahoru. Je to tím, že teploty a vláhy, které houby potřebují, se dostaly do hladin, kdy houbám začínají vyhovovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Mykolog upozornil, že tropické teploty mohou způsobit, že houby rychle napadají červi, kteří mohou znehodnotit velkou část úlovku. Přesto mohou houbaři jásat.

"Nejvíce se daří na Plzeňsku, Karlovarsku, Šumavě, okolo Prahy, ale i na jiných místech. Na některých místech se ale vyčkává a bude tam růst hub výrazný v dalším týdnu, je to způsobeno počasím. Daří se různým druhům holubinek i hřibovitým houbám, ale lidé volají, že často narazí také na nejedlé houby. Vypadá to, že tento rok je skutečně nadprůměrný," dodal mykolog Jaroslav Landa s tím, že nadcházející víkend by mohl být velkým potěšením pro řadu houbařů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.