Hrob Václava Havla v den jeho nedožitých 86. narozenin nezasypaly květiny a svíčky. Z politiků si málokdo vzpomněl. Promluvil exministr vnitra

Václav Havel
Václav Havel
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2022

Přesně 5. říjen by znamenal významné životní jubileum pro jednu z nejvýznamnějších osobností české politické scény. Bývalý prezident Václav Havel (†75) by oslavil 86. narozeniny. Vzpomínka na něj zůstává i po letech velmi emotivní. Místo posledního odpočinku prvního polistopadového prezidenta nezdobí početné množství květin a svíček, jako tomu bylo loni. Dokonce to působí, že na muže, který se výrazně zapsal do historie hned z mnoha důvodů, si vzpomněli jen nejbližší a fanoušci. Pro ŽivotvČesku.cz o muži, který navždy bude jedním ze symbolů polistopadové éry, promluvil právník, člen ODS a ministr v Topolánkově vládě Ivan Langer (55).

"Ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, tři dekády svobodné existence České republiky jsou v politickém světě symbolizovány třemi osobami, jsou to Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Nakolik jsem bytostně nesouhlasil v náhledu Václava Havla na politiku, stranickou politiku, na parlamentní demokracii a měl jsem vůči němu spoustu výhrad a sdílel jsem je veřejně i jemu z očí do očí, tak nikdo nemůže zpochybnit fakt, že málokdo v dějinách České republiky a Československa udělal pro svoji zemi v zahraničí tolik, co udělal Václav Havel. Myslím si, že je to dědictví, kterého bychom si měli vážit, měli bychom si ho připomínat, ale nemělo by vést k adoraci a opomenutí toho, že nikdo není dokonalý, dokonalý nebyl ani Václav Havel," sdělil již dříve Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz.

V lednu 1993 se Václav Havel stal historicky prvním prezidentem České republiky, která vznikla oddělením od tehdejšího Československa - získala tak svou samostatnost. Po dvě funkční období Václav Havel zastával post hlavy státu až do roku 2003 a mimo jiné výrazně přispěl k tomu, že před nástupem nového milénia se stala ČR jednou z členských zemí NATO (Severoatlantické aliance). Několikrát se dokonce dostal také mezi kandidáty na udělení Nobelovy ceny za mír – duchovní vůdce Dalajláma (87), jeho dlouholetý přítel, ji v roce 1989 získal, přestože Havel měl k jejímu získání nejblíže za celá dlouhá léta.

Redakce ŽivotvČesku.cz se vydala s kamerou na místo posledního odpočinku Václava Havla na pražských Vinohradech. A místo rozhodně nezeje prázdnotou. Uctít památku jedné z největších ikon polistopadové éry přišla o víkendu řada lidí. "Je škoda, že pan prezident už mezi námi není. Myslím, že by se divil, co se tu po jeho odchodu děje," řekla pro ŽivotvČesku.cz návštěvnice hřbitova.

Zajímavostí je, že v dopoledních hodinách, kdy místo posledního odpočinku Václava Havla redaktor portálu ŽivotvČesku.cz navštívil, byl na jeho hrobě pouze věnec od »Knihovny Václava Havla«. Nikdo ze současných politiků si květinou či věncem nevzpomněl. Někteří vzpomínku ale vyjádřili na sociální síti.

Zdraví Václava Havla bylo v podzimu jeho života silně podlomené, měl vleklé potíže, které souvisely i s jeho vězněním. Celkem asi pět let pobytu v komunistickém vězení trvale zhoršilo jeho zdraví. Vážné problémy měl především s dýchacími cestami a opakovaně byl hospitalizován kvůli těžkým zápalům plic. Stejně tak ho sužovaly kardiovaskulární obtíže, při pobytu v nemocnici se o něj staral přední český kardiochirurg Jan Pirk (74). V roce 2000 si pak s chotí Dagmar pořídil dům na portugalském pobřeží, a to zejména kvůli ozdravným pobytům, kdy mu měl ulevit tamní mořský vzduch. Nemovitost nakonec o pár let později prodali.

V neděli 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel ve spánku důsledkem oběhového selhání a Česká republika se ponořila do smutku. Pouhý den před Štědrým dnem se konal v katedrále sv. Víta státní pohřeb se všemi poctami, o dva dny dříve byl vyhlášen třídenní státní smutek. Posledním místem odpočinku Václava Havla se stala rodinná hrobka na hřbitově ve Vinohradech v Praze, kde je pochována také jeho první žena Olga (†62).

Václav Havel byl dvakrát ženatý. Po osmileté známosti se 9. července 1964 oženil s Olgou Šplíchalovou. Necelý rok po úmrtí své milované ženy se v roce 1997 bez předcházejícího oficiálního oznámení oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou (69), která přijala jméno Havlová. Svatba byla do poslední chvíle utajovaná. Nevěstě svědčila herečka Táňa Fischerová (†72) a ženichovi herec Jan Tříska (†80).

Aktualizace: V odpoledních hodinách se nakonec na hrobě Václava Havla objevilo několik svíček a třeba věnec od prezidenta Miloše Zemana. Stalo se tak několik hodin po vydání článku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.