Hrozí teroristický útok v Česku? Neradikalizujme naši muslimkou menšinu, říká bezpečnostní expert

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2020

Teroristický útok z pondělního večera v centru Vídně má čtyři oběti. V nemocnicích je po atentátu 17 zraněných, stav šesti z nich je vážný. Atentátník, jehož policie večer zastřelila, byl nejspíš stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS). Hrozí podobný útok v České republice? Pro ŽivotvČesku.cz promluvil bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

"Česká republika na tom není tak špatně jako Rakousko či jiné západní země. Nemáme tady tak zdaleka velkou muslimskou menšinu, která čítá asi 20 až 30 tisíc lidí. Není úplně bezproblémová, ale není radikální. A říkám, neradikalizujme ji," zdůraznil Andor Šándor, který podobný útok ve Vídni na našem území nevidí zatím jako reálný.

"Naše země je unikátní v tom, že jsme tu měli teroristický útok, který způsobil pan Balda z Bakova nad Jizerou. A tento člověk, který byl pod vlivem nepřátelské protimuslimské rétoriky některých politiků u nás, se rozhodl, že na toto nebezpečí upozorní tím, že začal kácet stromy na koleje, aby vykolejil vlak a upozornil na to. Tím chci říct, že jsme unikátní v tom, že tu máme teroristický útok a nepotřebujeme na to ani jednoho muslima, ani jednoho Araba. Řada muslimů, kteří tady jsou, tu žijí desítky let, jsou normálně integrovaní. Máme výhodu, že se nám tu nevytváří nějaké komunity bez kontroly. A v tom je potřeba pokračovat. A i když mám problémy s řadou politiků naší vlády, tak odmítání jakéhokoliv sociálního inženýrství, přidělování muslimů z evropské komise, je správná cesta. My musíme jasně razit to, že si sem vezme jen toho, kdo se nám sem bude hodit, kdo tu bude integrován a kdo nebude představovat nějaké nebezpečí a od této politiky bych nikdy neměli ustoupit," upřesnil bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Útok ve Vídni se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí atentátu ale dál zůstává nejasné. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.