Reklama:

Hypotéky zdražují, ale zájem o ně stále roste. Ekonom Lukáš Kovanda poradil, co se vyplatí udělat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2021

Epidemie koronaviru v Česku změnila pohled mnohých lidí na to, jak povedou svůj život a kam budou v následujících letech směřovat. Minulý měsíc byl rekordní co do počtu sjednaných hypoték, které překonaly za pololetí celoroční objemy. "Myslím si, že v tuto chvíli je to z hlediska výše hypoték a úroků výhodné, protože úroky v příštích měsících a dá se říci, že možná i letech, porostou. Minimálně v následujících měsících bude růst pozvolný. Co se týče samotné ceny nemovitostí, tam samozřejmě pozorujeme prudký nárůst cen," řekl ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Průzkum společnosti Broker Consulting Index za měsíc červen poukázal na skutečnost, že průměrná úroková sazba hypoték se zvýšila na 2,25 procenta, jak uvádí tisková zpráva Fincentrum Hypoindex. Nyní se drží na 2,13 procentech. Za měsíc červen banky poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun a evidovaly velký zájem také díky pětileté fixaci sazby. Právě ta je pro většinu Čechů stále hodně atraktivní a vybírají si ji skoro tři čtvrtiny lidí, kteří o hypotéku žádají.

"Myslím si, že v tuto chvíli je to z hlediska výše hypoték a úroků výhodné, protože úroky v příštích měsících a dá se říci, že možná i letech, porostou. Minimálně v následujících měsících bude růst pozvolný. Co se týče samotné ceny nemovitostí, tam samozřejmě pozorujeme prudký nárůst cen. Kdo si kupuje nemovitost jako střechu nad hlavou, může mu být nyní jedno, zda se ta nemovitost třeba za pět let zlevní. A také není příliš jisté, že se to skutečně stane. Spíše bych v příštích letech očekával rovněž mírný až rychlý růst cen nemovitostí – záleží na lokalitě. S tím se bohužel asi nedá nic moc dělat, alespoň pro nejbližší léta," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud budou dále zdražovat hypotéky, tak je i nyní stále poměrně dobrá doba vzít si hypotéku na nemovitost jako investici do budoucna.

Reklama:

"Jedná se o takové jištění. Myslím si, že i přes ten rapidní nárůst cen nemovitostí, je stále dobrá doba. U hypoték lepší dřív než později, kdy budou dražší. U cen nemovitostí to nikdy neřekne stoprocentně. Hlavně přes pandemii se nedostavil žádný cenový pokles. S dalším ekonomickým zotavováním lze očekávat růst cen nemovitostí," vysvětlil uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Objasnil také, proč je pro někoho, kdo už nemovitost vlastní, situace poměrně výhodná. "Bohužel pro zájemce o ně, bohudík pro ty, kteří už nemovitost mají a těší se z »bezpracného« zisku - z jejich zhodnocování. Samozřejmě to vyvolá problém mezi mladými – především u mladých rodin s dětmi. Startovací byty jsou pro ně ve velkých městech typu Prahy nebo Brna často zcela nedostupné. To je především velký sociální problém do budoucna, ale začíná to už nyní," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov je rozumné investovat a zbytečně nenechat ležet naspořené finance na bankovním účtu. "Nemá to smysl – jsou lidé, kteří na nich mají třeba miliony. »Požere« jim to inflace, která je poměrně výrazná, což je další důvod, proč se zamyslet nad investicí do nemovitosti. V tom případě to inflace »požírat« nebude," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.


Kdo je Lukáš Kovanda:

● Český ekonom a autor behaviorálně-ekonomických knih.
● Je členem Národní ekonomické rady vlády.
● Působí jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).
● Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
● Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: