I při zdražování energií se dá ušetřit. Finanční expert popsal tipy, které mohou domácnostem značně ulevit

Elektrická energie - ilustrační foto
Elektrická energie – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 9. 2021

Spolu s dramaticky rostoucí inflací, která se podle ekonomů do konce roku dostane až na pět procent, dochází k plošnému zdražování zboží, výjimkou nejsou ani energie. Lidé budou v mnoha případech nuceni sáhnout hlouběji do peněženky, a tak je každá ušetřená koruna důležitá. Finanční expert Lukáš Kovanda (40) vysvětlil, jak uspořit i v krizové době a na co si dát pozor. "Lidé mohou šetřit, pokud nebudou mít například permanentně zapojené nabíječky v zásuvce, stejně tak by měli vypínat televizi nebo notebook. Existují také různé cenové režimy, které lze využívat, záleží na tarifu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od července letošního roku stoupla inflace o dvě desetiny procenta - v září se dostala z původních tří procent na 3,2 procenta, jak uvádí prognóza České národní banky (ČNB). Právě podzim se stává zlomovým obdobím, kdy rostou ceny potravin, hraček, stavebních potřeb, elektroniky, ale také služeb jako energie - elektřina, plyn, voda, ceny rostou i v kategorii topiv. Někteří lidé už řeší, kde ušetří a jak se vyhnou finanční krizi, když právě životně důležité věci tak podraží.

"Krátkodobým ošetřením je změna dodavatele, protože někteří z nich budou chvíli zkoušet nezdražovat hned, jakmile to budou dělat ostatní. Budou chtít ukořistit větší podíl na trhu a získat některé další klienty, ovšem nakonec zdraží všichni. Ti, kteří budou nabízet lepší ceny, mohou být pak ve finále ještě dražší. Je to riziková sázka, kterou je nutné promyslet. Pakliže si je člověk jistý dodavatelem, měl by se i tak určitě poradit s nějakým nezávislým odborníkem. Cenový nárůst je samozřejmě enormní, plošný a týká se celého trhu, nelze mu zcela uniknout. Nemyslím si, že toto je dlouhodobé řešení, možná krátkodobé," vysvětlil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, existují i další způsoby, jak se pokusit ušetřit každou korunu – což bude v současné době rapidního růstu inflace tématem řady českých domácností.

"Dalším způsobem je fixace cen, ale možnosti jsou omezené. Dodavatelé už počítají s tím, že dojde výhledově ke zdražování a nejsou ochotni nabízet výrazně atraktivní podmínky. Lidé si mohou fixovat na dva nebo tři roky, tudíž nemusí být pozdě, nicméně třeba před rokem byla možnost fixace rozhodně atraktivnější než letos," řekl renomovaný ekonom, který je autorem ekonomických odborných knih a také členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

"Další možností je šetřit s energiemi. Pomoci může nákup nových spotřebičů, které sice něco stojí, ale v běhu času pak člověk ušetří a vyplatí se mu to. Nový spotřebič je totiž úspornější. Lidé samozřejmě dělají i poměrně hodně chyb při nakládání se svými spotřebiči. Příkladem je třeba to, že nechávají permanentně zapojené nabíječky od mobilu v zásuvce, televize a notebooky v pohotovostním režimu a zcela je nevypínají. Dochází tak ke zbytečné spotřebě elektřiny, navíc v bytech často přetápí. Vzhledem ke zdražování vody mohou šetřit také úspornějším splachování," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Zdražování energií je podle jeho slov do značné míry umělé a souvisí s tzv. Green dealem (Zelenou dohodou pro Evropu) a s opatřeními Evropské komise (EK).

"Ta chce lidi donutit k tomu, aby se chovali úsporněji a více šetřili. Panuje představa Bruselu, že tímto lze časem dosáhnout celkové enviromentální udržitelnosti. Dokud se na chování lidí něco nezmění, Brusel jim bude energie nadále zdražovat nejrůznějšími cestami. Češi mají velké rezervy, rozhodně bych se nebál probrat to s nějakým odborníkem a samozřejmě používat zdravý selský rozum. Lidé by si měli udělat jakousi revizi, co mají za spotřebiče a zda v některých případech skutečně neplýtvají. Pak existují i různá pásma, ať už dražší, nebo ta levnější. Záleží na tarifu, ale i s tímto domácnosti mohou kalkulovat a například nepouštět pračku ve špičce, dávat ji skutečně plnou a ne poloprázdnou. To vše hraje roli," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.