Imunolog Jiří Šinkora zcela otevřeně popsal svůj pohled, jak to vidí letos na podzim s covidem

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2022

Denní počty nově nakažených koronavirem postupně klesají od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57.000 případů nákazy, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Od začátku února se snižují i počty testovaných na koronavirus. Tehdy bylo prováděno až přes 150.000 testů denně. V uplynulém týdnu se množství testovaných vyšplhalo nejvýše na zhruba 15.000 za den. V tom vidí imunolog Jiří Šinkora celý problém ohledně koronavirové infekce. "Pokud to přestaneme sledovat, tak bude klid," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že úbytek závažných případů do celosvětové populace přinesla kombinace promoření více přizpůsobivé varianty omikron a očkování.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se za uplynulý týden snížil o 46 procent na 467. Z toho 24 lidí je ve vážném stavu, zatímco předchozí čtvrtek bylo těžce nemocných 34. Množství hospitalizovaných klesá přibližně od poloviny února, kdy jich bylo přes 4000. Podle Jiřího Šinkory by covid v době, kdy začíná sezona respiračních onemocnění, už nemusel představovat tak výrazný problém, jako tomu bylo v minulosti.

"Když přestaneme testovat metodou PCR, tak to zmizí. Budeme mít stejný počet respiračních onemocnění, nadúmrtnost nebude. Pokud to přestaneme sledovat, tak bude klid," uvedl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora svůj pohled na období okolo podzimu, ve kterém se dominantně v uplynulých dvou letech do popředí dostal nový typ koronaviru a několik jeho variant.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno více než 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelo celkem 40.203 lidí s covidem-19. 

"Situace odpovídá tomu, co se popisuje jako zdokumentovaná koronavirová infekce, kdy jde o dvouletou záležitost. Španělská chřipka byla rovněž dvouletou záležitostí. Dalo by se uvažovat nad tím, že během jedné sezony nedokáže promoření plně proběhnout v rámci celosvětové populace," zamyslel se v rámci dotazu redakce ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora ohledně své predikce pro druhou polovinu roku.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila v rámci odhadu podzimního scénáře i epidemiologa Romana Prymulu, který se domnívá, že počty pozitivních případů budou v chladnějších měsících narůstat. Bude podle něj záležet, zda se objeví varianta, která bude představovat výraznou komplikaci.

"V tuto chvíli je reálný klid, protože pokles je vidět celosvětově. I v asijských zemích, jako je Korea a podobně, je vidět pokles. Myslím si, že v současnosti dojde k poklesu na minimální hodnoty, což by mohlo vydržet do závěru léta. Následně budeme sledovat nárůst, který bude gradovat v těch podzimních a zimních měsících," upřesnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Na dotaz redakce pak uvedl, jak je to v současnosti ohledně dalších variant viru. "Variant je celá řada, ale zatím se nezdají býti nebezpečné a jde o subvarianty omikronu," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený a respektovaný epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.