Index PES se drží stále na 71 bodech. Průměrný počet nakažených ovšem narůstá, nových případů je 9446

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, je k dnešku na 71 bodech. Na této úrovni je pátý den v řadě. Z revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví ale vyplývá, že se zvýšil průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, má hodnotu 1,04.

Ministerstvo zpětně upravilo některá data. Zatímco podle středečních ranních informací průměrný počet nakažených klesl, z dnešních údajů naopak vyplývá, že už osm dní v řadě roste. Aktuálně tak v Česku připadá za uplynulých 14 dní na 100.000 obyvatel 936 případů nákazy covidem-19.

Podobně se zpětně změnila hodnota reprodukčního čísla. Ve středu ráno původně kleslo na 1,02, podle aktualizovaných údajů ale ve středu naopak stouplo na 1,06. K dnešnímu dni se pak snížilo na 1,04. Pokud je reprodukční číslo nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje. To se ale v únoru stalo jen jednou.

Na hodnotu indexu má vliv také čtrnáctidenní průměr pozitivně testovaných mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u nichž byla nákaza zjištěna až v nemocnici. Oba tyto ukazatele ve srovnání se středou mírně klesly.

Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předminulý týden řekl, že index PES už nemá pro určování opatření význam.

V Česku kvůli epidemii koronaviru stále platí nouzový stav, vyhlášen je do neděle. Vláda požádala o jeho prodloužení do 16. března, pro svůj návrh ale zatím nemá podporu. Sněmovna bude jednat dnes. Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že kdo nebude pro prodloužení nouzového stavu hlasovat, bude zodpovědný za smrt lidí.

V současnosti počty nakažených covidem prudce rostou. Kromě obav z přetížení nemocnic se t...

Ve středu přibylo v Česku 9446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě. Přesto je to třetí nejvyšší denní nárůst za poslední tři týdny. V nemocnicích je s covidem 5817 pacientů, v těžkém stavu je 1057 z nich. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 17.772 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.