Index rizika epidemie covidu v ČR mírně klesl na 84 bodů ze sta. Reprodukční číslo kleslo na 1,18

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Publikováno: 11. 1. 2021

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

Kromě reprodukčního čísla klesl také ještě jeden ze čtyř sledovaných ukazatelů pro výpočet indexu, a to podíl hospitalizovaných lidí s covidem-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Snížil se z 53 procent přibližně na 52,4 procenta. Naopak zbylá dvě kritéria, a to průměr nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory, velmi mírně stoupla.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince. Před koncem roku se index krátce - jen na tři dny - dostal zpět na úroveň čtvrtého stupně. Od 30. prosince je ale opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů.

Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni PES, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Vláda projednává úpravu tabulky opatření PES, kdy by některé kulturní a sportovní akce nebo třeba ubytování byly umožněny s negativním testem na covid-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že upravená tabulka opatření by mohla být ideálně platná právě od 22. ledna.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na koronavirus, místo níž počítá s podílem hospitalizovaných nakažených.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.