Index rizika zůstává na 71 bodech. Už ale pro určování epidemie není relevantní, uvedl ministr zdravotnictví

Plicní klinika - Ilustrační snímek
Plicní klinika – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 5. 2. 2021

Index rizika protiepidemického systému PES k dnešku zůstává na 71 bodech. Od poloviny ledna se tak vytrvale drží na čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti, ačkoli oficiálně v Česku platí dál pátý stupeň. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nemoci covid-19, se oproti čtvrtku výrazněji nezměnilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl minulý týden, že index už není pro určování opatření relevantní.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet lidí, jež nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává dnes na 1,03. Také ostatní tři ukazatele, kterými se kromě reprodukčního čísla řídí výpočet indexu PES, se oproti čtvrtku téměř nezměnily. Jde o průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Nejvyšší, pátý stupeň PES má platit, když je rizikové skóre systému na 76 či více bodech ze sta. Už 14. ledna ale index klesl na 75 bodů a od té doby se již nedostal na více než 73 bodů. Při loňském zavedení indexu PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud index rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Minulý týden však ministr Blatný prohlásil, že index PES už nemá pro určování opatření význam. "V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní. Je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice," uvedl. I počet hospitalizovaných s covidem-19 v posledních dnech klesal, ale Blatný řekl ve čtvrtek novinářům, že situace se nelepší a protiepidemická opatření přestala fungovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.