Inflace a válka v Evropě nenechá Felixe Slováčka spát, přemýšlí, kam emigrovat. Bezpečnostní expert Andor Šándor ukázal na 3 bezpečná místa

Felix Slováček a Dagmar Patrasová
Felix Slováček a Dagmar Patrasová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 7. 2022

Hudebník Felix Slováček (79) podobně jako řada lidí s obavami sleduje vývoj současné politické a ekonomické situace v Česku i zbytku Evropy. Pro případ, že by se situace zhoršovala, si dokonce začal připravovat záložní plán. "Přemýšlím, kam se přestěhovat, kdyby se to tu opravdu výrazně zhoršovalo," přiznal pro ŽivotvČesku.cz známý saxofonista.

V brzké době má Felix Slováček velmi nabitý pracovní rozvrh. Mimo jiné se chystá opět vystoupit ve Znojmě v rámci oslav 700 let existence města. "Bude to koncert s filharmonií a společně se mnou vystoupí také moje dcera Anička, takže na to se těším a je to pro mě jeden z nejhezčích plánů za poslední dobu. A kromě toho budu poprvé spát v hotelu Znojmo, dřív se totiž jmenoval Moskva," dodal úsměvně hudebník pro ŽivotvČesku.cz.

Poté však zvážněl, protože přiznal, že se obává, že by mohly brzy opět přijít časy, kdy pracovat nebude možné. "Mám z toho strach, jednak se nám zase horší koronavirus, jednak je tu velká inflace. Brzy se může stát, že lidé už prostě na umění a koncerty nebudou mít peníze, takže přestanou chodit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že úbytek diváků zatím nezpozoroval, je ale poměrně přesvědčený o tom, že ta situace nastane.

"Někdy se bojím, že tu vypukne občanská válka, jestli to takhle půjde dál. Nikdo neví, kam až ta situace dojde, ale pokud lidi budou mít hlad, tak prostě popadnou sekyru a půjdou si to jídlo někam vzít násilím," svěřil se Felix Slováček s tím, co mu poslední dobou dělá nejvíce starostí. Připustil dokonce, že začal uvažovat o tom, kam by se mohl případně odstěhovat, pokud by se situace v Evropě nadále vyostřovala.

Podobné úvahy má v současnosti řada lidí, a to zvláště v souvislosti s válkou na Ukrajině, která odvála pryč představu Evropy jako bezpečného místa, ve kterém se neválčí a panuje zde všeobecný klid a mír. Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, odpověděl na otázku, který světový region považuje v současné době za bezpečný.

"Absolutně si nemyslím, že by se konflikt přelil do celé Evropy. Když se ale bavíme hypoteticky, tak místa jako Austrálie a Jižní Amerika jsou bezpečná. Víme dobře, že ani za 2. světové války konflikt nijak neprobíhal na území Jižní Ameriky. Nedomnívám se ale, že je a bude nutné se k takovému kroku uchýlit," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.

Co se týče pohledu Felixe Slováčka, s bezpečnostním expertem se shoduje. "Nejspíš bych přemýšlel o Jižní Americe nebo Austrálii, nikam jinam se stěhovat teď asi nemá smysl. Určitě bych teď nejel do USA. Od té doby, co tam zakázali potraty, se mi zdá, že se to tam pomalu balkanizuje," dodal s nadsázkou pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert Andor Šándor dále upozornil na to, že globalizovaný svět je velmi zranitelný jako celek. Kromě těžké vojenské techniky se moderní systémy potýkají s kyberzločinem a útoky hackerů. To je riziko, které pociťují například letiště či nemocnice. Moderní technologie, které na jednu stranu umožňují lépe žít a lépe pracovat, jsou pro člověka podle něj zároveň riziko, pokud je někdo zneužije.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.