Inflace Čechům servíruje chudobu. Mikuláš Ferjenčík odhadl její vývoj. Pak řekl, co viděl. Tím je, že ceny energií mají vyskočit až trojnásobně

Jan Lipavský a Mikuláš Ferjenčík
Jan Lipavský a Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Frejenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2022

Inflace dává Čechům pořádně zabrat. Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejní údaje o vývoji inflace v minulém měsíci - květnu. Už teď odhadují analytici, že i meziročně v květnu byla inflace neúnavná a stoupla na průměrných 15,6 procenta z dubnových 14,2 procenta. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz její další pohyb odhadl bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (35). "V současnosti hrozí, že meziměsíční inflace stále poroste," uvedl svůj pohled do dalších měsíců.

Vrcholu by měla inflace dosáhnout až v červnu nebo červenci, kdy by mohla překonat 16procentní hranici. Jejím hnacím motorem je řada faktorů. Například ekonomka Komerční banky Jana Steckerová uvedla pro ČTK, že za celý letošní rok odhadují v rámci bankovního domu růst spotřebitelských cen ve výši zhruba 14 procent.

Redakcí oslovený Mikuláš Ferjenčík pochybuje o tom, že by se v současnosti inflační trend měl nějak měnit. "Průměrná inflace bude šplhat nahoru v průběhu roku. To znamená, že situace je poměrně kritická. Ve čtvrtek jsem zachytil v médiích, že hrozí, že ceny energií domácností půjdou na trojnásobek. Z mého pohledu je potřeba na to reagovat zejména širší podporou domácnostem," uvedl bývalý poslanec pro ŽivotvČesku.cz.

Olejem do ohně v rámci růstu cen jsou podle ekonomů nadále ceny potravin, energií a pohonných hmot. Podle Mikuláše Ferjenčíka si velmi krutou daň vybírá válka na Ukrajině.

"Navrhujeme řadu věcí v rámci podpory českých domácností, tedy bonusy na energie, 5000 korun na dítě, plus další slevy na poplatníka. Stejně tak navrhujeme valorizaci rodičovské dovolené, to znamená zvýšení o 45 tisíc korun, pravidelnou valorizaci do budoucna a také zvýšení životního minima. Z mého pohledu je potřeba řešit současně i peníze na příjmové stránce, tím myslím, že tu máme energetické společnosti a jen kvůli tomu, že je válka na Ukrajině a vše zdražilo, tak vydělávají miliardy. My si myslíme, že je potřeba dané společnosti zatížit nějakým solidárním příspěvkem, aby se podílely na současné pomoci pro domácnosti," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz někdejší výrazný poslanec, jak se dá pomoci českým domácnostem v boji s nepopulární inflací.

Bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách neobhájil svůj mandát. V současnosti je ale zpět ve Sněmovně, dělá asistenta pirátskému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.