Inflace míří už k 8 procentům. Celá jedna generace lidí ji ve svém praktickém životě nezažila, říká ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2021

Koronavirová pandemie stojí nejen za více jak desítkou tisíc nakažených denně a plnícími se nemocnicemi, ale znamená také tvrdou ránu pro ekonomiku. Důsledkem je také rostoucí inflace, která zběsilým tempem zrychluje - za říjen dosáhla už 5,8 procenta. Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda (41) se obává, že na začátku nového roku už předčí i prognózy České národní banky (ČNB). "Osobně si myslím, že to může být až osm procent. Šlo by tedy o nejrychlejší inflaci takřka za čtvrtstoletí, tudíž celá jedna generace lidí ji ve svém praktickém životě nezažila, myslím takto obrovské zdražování. Proto to může být poměrně šok a představuje to něco, na co vůbec nejsou připravení," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Česká národní banka (ČNB) předpokládala, že v měsíci říjnu se meziroční celková inflace dostane na 5,5 procenta, ale nakonec vystoupala ještě výše, jak uvedla ve své listopadové zprávě. Obchodníci si mohou dovolit jít s cenami nahoru a lidem se tak výrazně zdraží nejen zboží, ale i služby. Citelně porostou ceny pečiva a pekárenských výrobků – až o 30 procent. Ale celkově podraží potraviny, elektronika, hračky, oblečení a v neposlední řadě energie a obecně náklady na bydlení.

Rostoucí inflace je zatím nezadržitelná, ale nyní už nebude pro mnohé pouze abstraktním pojmem, ale ukáže svou sílu právě prostřednictvím zdražování citlivých položek, jakými jsou například potraviny nebo služby spojené s dodávkou elektřiny, plynu či tepla.

"Vyšla nová čísla o inflaci, která zachycují tu říjnovou, která se dostala na 5,8 procent v meziročním vyjádření. To znamená, že je to více, než očekávala ve svých aktuálních prognózách Česká národní banka. Stále nás bohužel inflace překvapuje tím, jak je rychlá. Sedm procent je nyní taková horní hranice, kterou právě udává ČNB k začátku příštího roku, nicméně osobně si myslím, že to může být až osm procent. Což znamená, že by inflace byla nejrychlejší od konce devadesátých let, konkrétně roku 1998. Šlo by tedy o nejrychlejší inflaci takřka za čtvrtstoletí, tudíž celá jedna generace lidí ji ve svém praktickém životě nezažila, myslím takto obrovské zdražování. Proto to může být šok a představuje to něco, na co vůbec nejsou připravení. Může to pak způsobit i určitě sociální otřesy, lidé by rozhodně neměli nějak neuvážlivě nakládat se svými financemi," vysvětlil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Současná inflace je přitom výsledkem příliš silné poptávky. "Jinými slovy, lidé mají příliš peněz a současně je slabá nabídka. Čili je málo zboží a služeb, které si za ty peníze lze koupit, proto prodejci ví, že mohou jít s cenami nahoru a stále najdou odběratele. Nabídka je slabá proto, že během pandemické krize se z pochopitelných důvodů nevyrábělo nebo se vyrábělo jen omezeně. Takže třeba aut se nevyrobilo zdaleka tolik, kolik by se vyrobilo nebýt pandemie. Za normální krize by lidé byli propuštěníi a byla by vlastně slabá poptávka, takže situace by třeba nakonec vůbec nebyla inflační. Ale lidé dále pracovali, nepřišli o zaměstnaní a pobírali mzdu, byť tedy placenou daňovými poplatníky. Stále mají své peníze, proto je silná poptávka, ale nejsou vyrobené ty samotné produkty. Za ten navýšený dluh o stovky miliard, jsme si bohužel nakoupili to zdražování. Nyní teprve splácíme ekonomické účty za pandemii a budeme je splácet i v příštím roce," dodal respektovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz k aktuálnímu téma, které české domácnosti silně znepokojuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.