Inflace nadále zrychluje, atakuje hranici 5 procent. Jak to v dalších měsících finančně ovlivní životy Čechů, odhadl ekonom

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí zveřejnil data, která jasně poukazují na pokračující zrychlování inflace. Spotřebitelské ceny oproti srpnu vzrostly o 0,2 procenta a v meziročním srovnání o 4,9 procenta. Podle ekonoma se dá v následujících týdnech očekávat další růst inflace, ta je už nyní přitom nejvyšší od roku 2008. "Zatím ji nezačaly ovlivňovat rostoucí ceny energií. Ty začnou nabíhat a v říjnových a listopadových datech se budou projevovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Kvůli stále rostoucí inflaci dochází k výraznému zdražování. Podle oficiálních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v loňském roce dostala průměrná roční míra inflace na 3,2 procenta, v září letošního roku ale atakovala pětiprocentní hranici. Uznávaný ekonom nepředpokládá, že by se růst v nejbližší době zastavil - ba naopak se bude inflace i nadále zvyšovat a pokles lze očekávat až v příštím roce.

Některé položky se ještě nezačaly projevovat, už v aktuálním měsíci tomu ale bude jinak. "Inflace v následujících měsících bude určitě růst, protože zatím se do ní nezačaly projevovat rostoucí ceny energií. Ty začnou nabíhat a v říjnových a listopadových datech se budou projevovat. To pak zvýší současné tempo inflace. Je možné, že některé jiné složky postupně začnou klesat, ale ten pokles bychom měli očekávat až na začátku příštího roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

"Čekají nás Vánoce a jak víme, v tu dobu je zvýšená poptávka po všech možných produktech a službách. Ukazuje se, že máme obrovské problémy se zásobováním. Chybí elektronika, hudební nástroje, dokonce nemohou být vydávány nové knihy, protože je nedostatek vazeb a papírů. Je problém s bílou technikou, vybavením domácnosti a chybí dokonce i hračky na dálkové ovládání či plyšové hračky. To všechno jsou aspekty, které budou vytvářet nedostatek na trhu a ve chvíli, kdy si lidé budou chtít před Vánoci nakoupit dárky, tak je možné, že toho obchodníci využijí a ceny navýší. Budou vědět, že stejně všechno prodají, protože sklady nejsou plné tak, jak jsme bývali zvyklí v minulých letech," popsal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, co nás čeká na Vánoce.

Česká národní banka (ČNB) si stanovila inflační cíl dvě procenta a meziroční inflaci se snaží udržet v takzvaném tolerančním pásmu. Proto skokově zvýšila úrokové sazby a ekonom očekává, že když si lidé budou méně půjčovat peníze, tak to bude inflaci zmírňovat.

"Postupně by se mělo začít projevovat, že Česká národní banka poměrně razantně začala zvyšovat úrokové sazby. Lidé si začnou půjčovat méně peněz, hlavně na hypotečním trhu, a tím se bude do ekonomiky dostávat méně peněz, což by mělo zmírňovat inflaci. Pak uvidíme, jak volby ovlivní vývoj při sestavování státního rozpočtu. Je možné, že nová vládá bude rozpočtově odpovědnější, bude prosazovat menší schodky státních rozpočtů a to by také mohlo zmírňovat inflační tlaky v naší ekonomice," vysvětlil ekonom pro ŽivotvČesku.cz, co by mohlo mít na inflaci pozitivní vliv.

Na některé faktory ovlivňující inflaci nemáme vliv. "Je potřeba zmínit, že velkou část inflace si dovážíme do České republiky a vývoj mimo naše území naprosto nemáme pod kontrolou. Vidíme, jak stoupají ceny plynu, ceny ropy významně narostly a prodražuje se i dovoz kvůli problémům v logistice. To jsou všechno faktory, které neovlivníme a které také minimálně z poloviny ovlivňují to, jak u nás bude inflace vypadat," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.