Inflace začíná dusit nejen české domácnosti, ale i hospody a restaurace. Jan Punčochář popsal, jak drahota zvedla ceny v gastronomii

Šéfkuchař Jan Punčochář
Šéfkuchař Jan Punčochář
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2022

Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach o své finance kvůli rostoucím cenám energie, vzrostl za poslední půlrok téměř na polovinu. Rostoucí míry inflace se obává 38 procent lidí. Naopak výrazně klesly obavy z války na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu Instant pro Generali Investments. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila šéfkuchaře Jana Punčocháře (43) s dotazem, jak se současný růstový trend inflace promítá do pohostinství. Z jeho slov vyplynulo, že citelně, což se promítá do cen.

Na 80 procent Čechů na sobě pociťuje dopady prudce rostoucí inflace, strach o ztrátu části svých úspor má 67 procent lidí. Polovina Čechů také ze strachu o své finance změnila za poslední půlrok způsob, jakým se snaží chránit své úspory před rychle rostoucí inflací.

"Inflace dosahuje 17,5 procenta a lidé její dopady pociťují v každodenním životě. Ať již jdou na týdenní nákup nebo na oběd. Proto je pochopitelné, že inflace je pro Čechy aktuálně největším strašákem a negativně se projevuje na náladě spotřebitelů," uvedl ekonom Generali Investments Radomír Jáč v rámci průzkumu, který se konal 10. až 16. srpna mezi 1028 respondenty.

Šéfkuchař Jan Punčochař uvedl, že růst inflace pociťuje i gastronomie. "Energie jsou dražší o 100 procent. Náklady na zaměstnance se musely navýšit zhruba o 12 procent a suroviny 12 až 20 procent. Takže k citelnému zdražení došlo, což se ve finále musí promítnout do našich cen," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz známý šéfkuchař a porotce show MasterChef.

Na energiích se nejvíce snaží šetřit 75 procent starších lidí ve věku 54 až 65 let. Naopak na potravinách šetří nejčastěji mladí ve věku od 18 až do 26 let, a to 63 procent. Předplatné streamovacích služeb či časopisů ruší 23 procent mladých do 26 let.

"Musím zatím zaklepat, u nás k nějakému výkyvu nedošlo, pokud jde o klienty. Ale myslím, že to ještě přijde, že podzim ukáže, jaká situace skutečně je. Zatím tedy dopady inflace nepociťujeme v rámci obsazenosti, ale určitě k tomu dojde," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Punčochář.

Na 35 procent lidí uvažuje kvůli inflaci o změně práce. Nejčastěji se k těmto úvahám ubírají lidé v produktivním věku, častěji ženy (38 procent) proti mužům (33 procent).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.