Islámskou Evropu může zažít už současná generace, otevřeně a vážně varuje sociolog Hampl

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Evropou prochází strašák – strašák spojený s obavami z islamizace. Nejde o hrozbu imaginární, počet muslimských – nejen nelegálních – migrantů stále prudce stoupá. Mnohé politiky probudil ze snu o ráji na zemi v podobě multikulturalismu útok teroristů z Hamásu na Izrael a následné neutuchající masové propalestinské demonstrace v evropských metropolích. Sociolog Petr Hampl označil za poměrně pravděpodobné, že současná generace zažije »islámskou Evropu«. Dramatická situace se s největší pravděpodobností nevyhne ani České republice.

Tvrdé probuzení čekalo na politiky, kteří ještě před pár lety bagatelizovali hrozbu islamizace starého kontinentu. Kdo si dovolil před tímto rizikem varovat například v roce 2015, většinou byl odsouzen jako xenofob a dezinformátor. Realitu teď ukazují v evropských kulturních centrech každý den neutuchající propalestinské protesty. A najednou někteří politici otevírají oči a vyjadřují své zděšení tak, že volají po účinném řešení špatné migrační politiky.

Sociolog Petr Hampl pro ŽivotvČesku.cz popsal, jaký scénář Evropu čeká, jestliže skutečně nedojde ke změně přístupu a razantním krokům. "Pokud bude migrace pokračovat jako dosud, pokud nebudou podniknuty razantní kroky k tomu, aby byla muslimská komunita přinucena k respektování západních hodnot, je jen otázka času, kdy převáží," vyslovil sociolog drtivou prognózu. Podle Petra Hampla nejde o spekulaci, pro ŽivotvČesku.cz dále uvedl, že už nyní v některých regionech jednoznačně převažuje islámská kultura a islámské zvyklosti. "Až do té míry, že se policie zdráhá do těchto regionů vstupovat," podotkl Hampl.

Zlomem podle něj bude vyhlášení islámu státním náboženstvím v jednotlivých evropských zemích. A nemusí to trvat dlouho, než se tak stane. "Není to otázka pár let, ale ani otázka mnoha generací. Je poměrně pravděpodobné, že islámskou Evropu zažijí ještě ti, kdo jsou dnes naživu," sdělil Petr Hampl dramatický scénář. V takovém případě bude následovat propad evropské společnosti a ztráta hodnot, na kterých »Evropa vyrostla«. "Dá se očekávat, že proces islamizace bude spojen s rychlým chudnutím, úpadkem vzdělanosti a také razantním nárůstem násilností, a to zejména násilí vůči nevěřícím," dodal sociolog.

Jádro problému podle Petra Hampla tkví v tom, že migranti starý kontinent fakticky kolonizují. "Z hlediska kontaktu civilizačních okruhů je přesnější mluvit o kolonizaci než o migraci. Jde totiž o to, že příchozí nevstupují do evropských zemí s cílem začlenit se do místních společností, ale s cílem vybudovat tu komunity podle vlastních zvyklostí a s vlastním právním systémem," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Pro Česko, kde není zatím početná skupina příchozích z jiných kulturních okruhů, to bude znamenat tak jako tak problém. "I kdyby se Česká republika vyhnula přímému zaplavení islámskými kolonisty, což je nepravděpodobné, bude čelit obrovskému tlaku okolních islamizovaných oblastí," dodal pro ŽivotvČesku.cz otevřeně sociolog Petr Hampl s tím, že udržení Česka jako celkem svobodného a bezpečného prostředí by vyžadovalo jasnou strategii, jak se islamizaci bránit. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.