Ivan Langer promluvil o Andreji Babišovi jako kandidátovi na prezidenta. Pochválil jednu jeho vlastnost, ale nevolil by ho. Má jinou těžkou váhu

Bývalý politik Ivan Langer
Bývalý politik Ivan Langer
Foto: POLACEK JAKUB / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2022

Není to tak dlouho, kdy prezident Miloš Zeman (77) na sjezdu odborářů vyzval k podpoře Josefa Středuly (54). Zejména také k tomu, aby svého šéfa přemluvili ke kandidatuře na Hrad. Přestože Česko čeká třetí přímá volba prezidenta až na začátku příštího roku, určité boje probíhají už teď. Andrej Babiš (67) se vydal karavanem po republice, kampaň to prý ale není. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz promluvil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (54), který prozradil svého favorita a zhodnotil »výlet« šéfa hnutí ANO.

Se zdůvodněním, proč nedorazil na mimořádnou schůzi Sněmovny k prodloužení nouzového stavu a raději dal přednost kampani na jižní Moravě, přišel Andrej Babiš. "Žádná schůze být neměla, byla to mimořádná schůze, a kvůli zbytečnému nouzovému stavu přece nebudu poslouchat ministra neschopného zvládnout ukrajinské uprchlíky," napsal útočně na Twitteru šéf ANO směrem k současnému ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi, který si nic nenechal líbit.

"Ona i mimořádná schůze je práce, pane poslanče. Ale chápu, že víno, tanec a koláčky jsou lákavější. A mimochodem, my tu krizi zvládáme. Pomohli jsme 350 tisícům lidí, kteří utekli před válkou. Pomůžeme i dalším. Kdybyste si to přišel poslechnout, nemusel byste lidem takhle lhát," kontroval rovněž na Twitteru Vít Rakušan.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala zkušeného politického komentátora a bývalého politika Ivana Langera, jak vnímá nadcházející prezidentské volby, zda má svého fvorita a co říká na to, že Andrej Babiš dává přednost výletování po jižní Moravě. Jeho odpověď byla velmi překvapivá.

"Mnozí to karukují, já to beru velmi vážně. Prezidentskou kampaň si člověk musí skutečně tvrdě odpracovat. V tomto smyslu Andrej Babiš, kterého bych nikdy v životě nevolil a jeho vládnutí považuji za jedno z nejtemnějších období celé České republiky, což ještě budeme dlouho v dopadech pociťovat všichni, tím potvrzuje jednu svou vlastnost, a to je pracovitost. Doufám, že každý z prezidentských kandidátů to pochopí, že prezidentské volby se nedělají jen na sociálních sítích a v televizi a že kontakt s voliči je důležitý. Tajně doufám, že se objeví kandidát vládní koalice či koalice SPOLU, protože pokud bych měl vybírat mezi současnými jmény, i když to bude překvapivé, ale bude to Josef Středula," uvedl pro ŽivotvČesku.cz charismatický expolitik.

Oficiálně oznámit kandidaturu se zatím zdráhají, přesto bylo celkem dlouho o dvou hlavních kandidátech jasno. Bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel vévodili i dosavadním průzkumům veřejného mínění. Stejně tak ale bylo velmi pravděpodobné, že se objeví i další jména.

"Z těch kandidátů, kteří víceméně řekli, že budou kandidovat, je tam Josef Středula. O něm si myslím, že je případně přímým konkurentem Andreje Babiše, protože také bude tematizovat sociální situaci a růst cen a má jako odborář šanci oslovit jak elektorát hnutí ANO, tak ten Miloše Zemana z předchozích voleb. Ten by skutečně zamíchat kartami mohl, byť se zatím držel trochu stranou přímé politiky, ačkoli se v ní jako odborář samozřejmě angažoval dlouhá léta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.

"Věřím, že budeš jedním z nejsilnějších kandidátů," uvedla hlava státu na konci dubna, když vyzvala právě Josefa Středulu, ať se účastní boje o Hrad. Krátce předtím ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) Josefa Středulu zvolila jasně do svého čela. Následně uvedl, že jeho kandidatura na Hrad je reálná varianta. V rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že svou kandidaturu konzultoval s rodinou a má její podporu. Kandidoval by jako občanský kandidát, který potřebuje podpisy padesáti tisíc občanů.

"Těžké váhy se vlastně ještě nepřihlásily. Ale já očekávám, že se to stane a že se to stane na levici, na pravici i ve středu. Na levici bych si tipoval předsedu odborů Josefa Středulu, na pravici bych si tipoval prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, no a Andrej Babiš říká, že je catch all party, to znamená, že bere voliče zleva i zprava, no a je-li v této pozici, lze mu přisoudit střed,“ řekl Miloš Zeman již dříve v pořadu Partie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.