Ivan Langer vysvětlil, proč Fialův kabinet ztrácí podporu voličů: Vláda dělá dort pejska a kočičky, každý tam dává, co má rád, a pak je všem špatně

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2023

Komentář: Z vrcholných politiků v Česku lidé nadále nejvíce věří prezidentu Petru Pavlovi. Má důvěru více než poloviny obyvatel země a je jediným, u kterého převyšuje důvěra nad nedůvěrou. Po Pavlovi mají největší důvěru předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), který byl prováděn letos od července do září. Proti předchozímu průzkumu z dubna a května důvěra hlavně u politiků vládních stran značně klesla. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval situaci bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který s ohledem na to, jaké Fialův kabinet předvádí »odrazující voličské tance«, jen smutně konstatoval, že se není čemu divit, když by se expremiér Andrej Babiš dostal zpět k moci.

Pavlovi aktuálně důvěřuje 55 procent Čechů a 38 procent lidí mu nevěří. U Babiše na druhé příčce žebříčku činí podíl důvěry 42 procent dotázaných a podíl nedůvěry 53 procent. Třetímu Okamurovi věří 35 procent lidí a 56 procent nevěří. Od minulého průzkumu podíl důvěry u Pavla a Babiše mírně klesl - o jednotky procentních bodů - a u Okamury zůstal stejný.

Na čtvrtém místě je aktuálně předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s důvěrou 22 procent a nedůvěrou 46 procent a na pátém ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s důvěrou rovněž 22 procent, ale nedůvěrou 67 procent. Vystrčil a Bartoš patřili k politikům, u kterých se oproti předchozímu průzkumu podíl důvěry nejvíce propadl, a to až o třetinu.

Premiérovi Petru Fialovi (ODS) věří stejně jako ministrovi zahraničí Janu Lipavskému (Piráti) a ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) 19 procent dotázaných. Fiala má ale spolu s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) největší podíl nedůvěry z vrcholných politiků. Nevěří jim 77 procent lidí. Nedůvěra ve Fialu stoupla od minulého průzkumu o devět procentních bodů a nedůvěra v Pekarovou Adamovou o osm procentních bodů.

Proč se vládním politikům nedaří a jak to změnit, popsal na dotaz bývalý ministr vnitra. "Měli by se poučit ze Slovenska, kdy tamní vláda, která byla u moci, otevřela dveře dokořán Robertu Ficovi a dalším. Pětikoaliční kabinet u nás tím, jak vládne a snaží se zalíbit všem a nenaštvat nikoho, což nevede k ničemu jinému, než že jsou naštvaní všichni, tak otvírá prostor pro návrat Andreje Babiše k vládě," zamyslel se bývalý zkušený politik Ivan Langer.

Následně se pustil do ještě jednoho přirovnání k situaci, která je pro Fialův kabinet prozatímním debaklem. "To, co vláda vaří, je dort pejska a kočičky, každý do toho dává něco, co má rád, a potom je všem špatně. To je odraz voličských nálad. Pak se ale nelze divit, že se vrátí Andrej Babiš a vezme si s sebou třeba Tomia Okamuru, nebo někoho jiného, a bude vládnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Na spodních příčkách žebříčku jsou ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (za STAN), oba shodně s důvěrou pěti procent lidí a nedůvěrou zhruba pětiny dotázaných. U této dvojice politiků ale výrazně převažoval podíl lidí, kteří je vůbec neznají. Skoro dvě třetiny dotázaných řekly, že Šalomouna a Dvořáka neznají.

Průzkum se uskutečnil od 28. července do 25. září. Zúčastnilo se ho 985 obyvatel České republiky starších 15 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.