Ivana Jonáka ze mě maskéři dělali přes hodinu, říká herec Michal Novotný. Jak dnes vypadá legendární Discoland, ukázala kamera

Autor: ŽivotvČesku | Discoland Sylvie
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Šestidílná televizní série Devadesátky režiséra Petera Bebjaka (51) se věnuje také kontroverznímu podnikateli Ivanu Jonákovi (†59), kterého vynikajícím způsobem ztvárnil Michal Novotný (42). Ten skromně říká, že obrovský díl úspěchu nesou šikovní maskéři, kteří masku tvořili přes hodinu. "Pro mě je zajímavé, že veřejnost je fascinována lidmi, jako byl Mrázek a Běla. Když vidím, co se dělo kolem Jiřího Kajínka, tak mi to přijde zvláštní," řekl Michal Novotný pro ŽivotvČesku.cz a naznačil, na co dalšího se diváci mohou těšit.

František Mrázek (†48), Antonín Běla (†52), Ludvík Černý či Ivan Jonák (†59) patří k temným postavám československého a českého podsvětí, které připomíná televizní série Devadesátky.

Role majitele Discolandu Sylvie, který podle soudu nechal zlikvidovat svou manželku Ludviku (†34), připadla trochu překvapivě moderátorovi a herci komediálních rolí Michalu Novotnému. Ten se jí zhostil na jedničku, ale se vší pokorou zdůraznil, že když maskéři odvedou skvělou práci, tak má herec půl práce hotovou.

"Vždy jsem seděl v maskérně asi hodinu a čtvrt, nějaký čas zabralo, aby mi sedla paruka. Starali se o mě dva maskéři. V dalších dílech uvidí diváci zranění, jaké pan Jonák měl na obličeji, tak to bylo náročnější. Buclaté tváře nejsou žádná výplň, ty jsou moje vlastní," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný s úsměvem.

V příštích dílech Devadesátek se obličej Ivana Jonáka výrazně změní. Maskéři si pohráli s povislým koutkem tváře, který bude připomínat den 8. července 1994, kdy se někdo pokusil diskotékového krále zastřelit, ale kulka prošla oběma tvářemi a Jonák přišel o spodní zuby.

"Jonáka jsem znal i před natáčením, ale jako figuru, tak jak ho zná asi 60 procent národa, tedy že to byl majitel Discolandu, člověk, který podle soudu nechal zastřelit svoji manželku, odseděl si trest, pustili ho, dlouho na svobodě nepobyl a konec. Když jsem tu nabídku na roli dostal, tak se ke mně pak dostaly i další zajímavé informace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný, který zmínil, že ho fascinuje, když společnost glorifikuje vrahy a zabijáky. "Pro mě je zajímavé, že veřejnost je fascinována lidmi, jako byl Mrázek a Běla. Když vidím, co se dělo třeba kolem Jiřího Kajínka, tak mi to přijde zvláštní, glorifikace haj*lů mi přijde zvrhlá," řekl herec otevřeně, co mu na současné době vadí.

Ivan Jonák byl za objednání vraždy své manželky odsouzen v roce 2001 na 18 let, odvolací soud mu v roce 2002 trest snížil na 12 let. Z vězení Jonák vyšel 28. dubna 2014. Ihned po propuštění zamířil položit kytici na hrob své manželky, stále popíral, že by si její likvidaci objednal. Dne 24. února 20016 Jonák zemřel na komplikace spojené s cukrovkou, vzkřísit slávu Discolandu již nestihl.

"Mám spoustu kamarádů u policie a někteří z nich ty případy i vyšetřovali. Myslím si, že kdo zastřelil Františka Mrázka, se nikdy nezjistí, to je zapeklitý případ, kdo ví, zda střelec ještě žije. Myslím si, že to byla kauza, která se už prostě nevyřeší. Je jasné, že mnoha lidmi otřásly orlické vraždy, když někdo nakládá podnikatele do sudu, tak je to šílené," dodal pro ŽivotvČesku.cz Michal Novotný s tím, že diváci, které první díl Devadesátek zaujal, se mají na co těšit i v dalších dílech.

Michal Novotný v roli Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky
Michal Novotný v roli Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky
Foto: Se svolením ČT

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.