Izraelsko-palestinské krveprolití je jeden ze záměrů, jak rozptýlit pozornost od války na Ukrajině, míní poradce prezidenta Kolář
Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je dalším dílkem v sérii globálních krizí posledních let. V současnosti se pozornost světa upřela na Blízký východ, kde Izrael útočí na Pásmo Gazy v reakci na víkendový útok palestinského teroristického hnutí. Dění na Ukrajině se tak nejen v rámci mediálního zájmu dostalo »na druhou příčku«. Podle poradce prezidenta Petra Pavla a na mezinárodním poli vysoce respektovaného diplomata Petra Koláře je »čerstvý« konflikt v blízkovýchodním regionu událostí, která má mimo jiné za cíl odpoutat pozornost Západu od války na Ukrajině, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Válka na Ukrajině je delší, než si pravděpodobně mnozí vůbec dokázali na jejím začátku představit. Měla to totiž nejpravděpodobněji být rychlá akce a na jejím konci měl ruský lid s prapory v rukou vítat své hrdiny. K tomu ale nedošlo a Ukrajinci s »královskou podporou Západu« nejenže odrazili řadu útoků, ale před několika týdny se dokonce pustili do protiofenzívy. Jenže zlo nekráčí jen na východě Evropy, o víkendu si »vyšláplo« na Blízký východ.
Teroristické hnutí Hamás totiž v sobotu nečekaně zaútočilo na Izrael, který reagoval zahájením leteckých úderů v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem. Střety si již vyžádaly více než 3000 životů, včetně 1500 palestinských teroristů. Izraelsko-palestinský konflikt je děsivým krveprolitím, stále ale jde o mírnější eskalaci násilí než při bojích na Ukrajině a pravděpodobně ji nedotáhne ani v ohledu na hospodářské dopady, pozornost »očí světa« jí ale v současnosti zcela významně přebral. Na to, zda právě to bude mít vliv na podporu Západu, kterou do jisté míry média a další faktory ovlivňují, odpověděl diplomat a poradce hlavy státu Petr Kolář.
"Myslím si, že to je jeden ze záměrů těch, kteří to připravili a organizují. Jinými slovy, aby došlo na rozptýlení pozornosti, potažmo se mediální a obecně globální pozornost neupínala na Ukrajinu. Jižní křídlo Evropské unie stávající konflikt na Blízkém východě vnímá přirozeně mnohem citlivěji i z geopolitického hlediska než třeba východní křídlo, ale je potřeba to vnímat tak, že jsou to »propojené nádoby« a že to nelze od sebe oddělovat. Podobně jako Ukrajina musí s podporou Západu ubránit své teritorium a Rusko se musí stáhnout do svých mezinárodně uznaných hranic a přestat okupovat ukrajinské území, tak musí Izrael být podporován, aby ustál brutální a barbarský útok teroristického hnutí Hamás proti civilnímu obyvatelstvu a státu Izrael jako takovému," popsal svůj pohled na situaci pro ŽivotvČesku.cz bývalý velvyslanec ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku, který je v řadě západních zemí považován za člověka silně vyznávajícího demokratické hodnoty.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.