Jak bude vypadat rok 2021? V létě rozvolnění, na podzim opět roušky, predikuje Jaroslav Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Kdy se vrátí život v Česku do stavu, který byl před první vlnou epidemie v březnu, tedy bez roušek, omezení, nouzového stavu, je zatím zcela nejasné. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) bude trvat poměrně dlouho, než se to stane. I v nadcházejícím roce 2021 bude ještě platit řada omezení. "V létě bude vcelku pohoda, ale na podzim se určitě vrátíme k rouškám," odhadl pro ŽivotvČesku.cz profesor Flegr.

Podle odborníků je očkování cesta, jak se vyrovnat s epidemií koronaviru. Do Česka by mělo prvních skoro deset tisíc dávek vakcín dorazit koncem tohoto roku. Kdy se začne očkovat, zatím není jasné a přesný termín je zahalen mlhou. Mluví se ale o lednu.

V současností víme, že očkování by mělo být postupně dostupné všem, kteří o něj budou mít zájem. Bude dobrovolné a hradit ho budou pojišťovny. Vhodné nebude jen pro děti a těhotné ženy. Mluví se také o tom, že jde o dvě dávky preparátu.

Ovšem zda a kdy se Česko vrátí do života bez opatření, je v tuto chvíli nejisté. "Do stavu, který známe před první vlnou epidemie, se vrátíme až za pár let. Rozvolnění určitě může být už v létě, ale na podzim se mnohá opatření určitě vrátí. Nebylo by to potřeba, kdybychom zvládli vakcinaci. V takovém případě by stačily roušky, mytí rukou a nějaká regulace masových akcí. A s tou poslední věcí by nám mohl významně pomoci program Cesta ze tmy, který předpokládá otestování všech účastníků takové masové akce rychlými a citlivými PCR testy. Zatím se domnívám, že už v létě bychom se mohli vrátit k poměrně normálnímu životu s nějakými relativně bezbolestnými omezeními," nastínil pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr. Zároveň však upozorňuje, že Česko oproti sousedním zemím není na vakcinace vůbec připravené.

"Bude hodně záležet na tom, kdy začneme očkovat a kolik se podaří do podzimu proočkovat lidí. To jsou faktory, které zatím neznáme. Na rozdíl třeba od Německa, kde intenzivní přípravy probíhají již půl roku, jsme se na vakcinaci vůbec nepřipravovali. Hrubě byla zanedbána propagace vakcinace i boj s dezinformacemi, které primárně pocházejí ze zahraničí, šíří se zde prostřednictvím různých pochybných webů a dopadají na mimořádně úrodnou půdu v naší ideově rozpolcené společnosti. A nevybudovali jsme ani technické kapacity pro zabezpečení této logisticky náročné obří akce. Zkrátka, máme tu problém, který se bude jen obtížně řešit. Je třeba si uvědomit, že bychom potřebovali proočkovat do příštího podzimu 7 milionů lidí, a to nejspíš každého dvakrát. Potřebovali bychom tedy po 300 dnů očkovat den co den skoro 50 tisíc lidí. I kdybychom měli k dispozici 50 očkovacích center, muselo by každé zvládnout za den skoro tisíc lidí. Asi by to šlo, ale úkol je to gigantický, " dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog, který zároveň očekává, že okolo Štědrého dne se počty nakažených budou pohybovat v rozmezí 8 až 10 tisíc za uplynulých 24 hodin.

Podle vládní strategie by se v první řadě měla vakcína dostat k seniorům nad 65 let a také k chronicky nemocným lidem. Poté by se očkování mělo stát postupně dostupné zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, krizovým složkám státu, jako je armáda, vláda nebo učitelé a další.

Očkovat by se měli nechat i lidé, kteří už koronavirus prodělali. K získání kolektivní imunity musí být proočkovaných 65 až 70 procent populace.

Česko zatím objednalo 12 milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a to od společností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson a CureVac. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) v v úterních Televizních novinách uvedl, že v příštích měsících bude mít Česko k dispozici vakcíny na covid-19 asi pro milion lidí. Očkovacích center má být 40, každé má za den odbavit asi 200 až 300 pacientů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.