Jak dlouho bude platit strop na ceny elektřiny a plynu. Ekonom odhaduje, že konec roku 2023 je s otazníkem
Vláda svým nařízením stanovila na začátku října maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách za energie by se mělo opatření projevit již během listopadu. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka, zda uplatnění stropu cen do konce roku 2023 je finální. Z jeho odpovědi vyplynulo, že rozhodovat o dalším prodloužení bude situace na energetickém trhu.
Vláda stanovila již dříve uvedené cenové stropy, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky. Toto opatření má činit kolem 130 miliard korun.
Zda je strop ohraničen jen do konce nadcházejícího roku, to si nemyslí ekonom Štěpán Křeček. "Můj upřímný odhad je takový, že se bude přihlížet k vývoji na energetickém trhu. Viděli jsme to u spotřební daně na naftu, kdy mělo jít o dočasné řešení, nakonec nafta bude zatížena nižší daní až do konce příštího roku. Podobně vidím, že to tak dopadne i u energií, kdy zastropování řeší vážný sociální problém. Ceny energií byly tak vysoké, že by to řadu domácností finančně zlikvidovalo, zastropování nyní řeší nejvážnější důsledky energetické krize a není možné takové opatření opustit dříve, než se situace stabilizuje. Bude podle mého záviset na situaci, jak se bude vyvíjet na energetickém trhu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.
Zákazník, který má sjednanou nižší cenu elektřiny či plynu, než je stanovený strop, hradí dodavateli sjednanou cenu podle smlouvy o dodávce nebo sdružených službách dodávky elektřiny či plynu. Stávající smluvní vztah zůstává nedotčen novou regulací - do té doby, dokud sjednaná nižší cena ve smlouvě platí.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.