Reklama:

Jak dlouho chrání vakcína před covidem. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o délce imunity

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2021

Proti nemoci covid-19 lékaři v Česku očkují už od konce loňského prosince. Vakcína má pomoct tělu vytvořit buňky, které umí rozpoznat virus a účinně s ním bojovat. Nejčastější otázkou v souvislosti s vakcinací je, na jak dlouho člověk získá imunitu. Podle současných zjištění jedna dávka vakcíny nevytvoří takovou paměťovou stoupu v těle jako po prodělání infekce. "Jediné, co je možno dovodit, je nutnost častější aplikace posilující dávky u inaktivovaných vakcín," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

Vakcína má obecně zajistit, že nedojde k onemocnění. V případě, že se tak ale stane, měla by zajistit, že bude mít jen lehký průběh. Na trhu aktuálně existuje několik vakcín, které se v navození imunity mohou lišit. Na jak dlouho ale imunitu vytvoří, zatím není přesně jasné.

Reklama:

"To je otázka, na kterou doposud neznáme přesnou odpověď. Zatím sledování probíhá příliš krátkou dobu, aby bylo možno vyvodit jednoznačné závěry. Vakcíny jsou do praxe zaváděny postupně, takže ani toto srovnání není zatím k dispozici. Jediné, co je možno dovodit, je nutnost častější aplikace posilující dávky u inaktivovaných vakcín, tedy i u vakcíny Sinopharm, a to po šesti měsících. U ostatních odstup posilující dávky nebyl zatím stanoven," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Pozitivní zprávou je, že koronavirus podle současných zjištění mutuje pomaleji než chřipka, kterou je třeba každou sezonu přeočkovat.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: