Jak dlouho chrání vakcína před covidem. Epidemiolog Roman Prymula promluvil o délce imunity

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Proti nemoci covid-19 lékaři v Česku očkují už od konce loňského prosince. Vakcína má pomoct tělu vytvořit buňky, které umí rozpoznat virus a účinně s ním bojovat. Nejčastější otázkou v souvislosti s vakcinací je, na jak dlouho člověk získá imunitu. Podle současných zjištění jedna dávka vakcíny nevytvoří takovou paměťovou stoupu v těle jako po prodělání infekce. "Jediné, co je možno dovodit, je nutnost častější aplikace posilující dávky u inaktivovaných vakcín," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Vakcína má obecně zajistit, že nedojde k onemocnění. V případě, že se tak ale stane, měla by zajistit, že bude mít jen lehký průběh. Na trhu aktuálně existuje několik vakcín, které se v navození imunity mohou lišit. Na jak dlouho ale imunitu vytvoří, zatím není přesně jasné.

"To je otázka, na kterou doposud neznáme přesnou odpověď. Zatím sledování probíhá příliš krátkou dobu, aby bylo možno vyvodit jednoznačné závěry. Vakcíny jsou do praxe zaváděny postupně, takže ani toto srovnání není zatím k dispozici. Jediné, co je možno dovodit, je nutnost častější aplikace posilující dávky u inaktivovaných vakcín, tedy i u vakcíny Sinopharm, a to po šesti měsících. U ostatních odstup posilující dávky nebyl zatím stanoven," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Pozitivní zprávou je, že koronavirus podle současných zjištění mutuje pomaleji než chřipka, kterou je třeba každou sezonu přeočkovat.

Předseda Pirátů žije se svou milovanou rodinou nedaleko historického centra Prahy. Jeho domácnost je skromná, ale vše v ní má své místo. Byt je pronajatý. "Máme s manželkou rádi věci, které mají patinu, ono třeba staré stylové křeslo vyjde v bazaru levněji, než nové z domu nábytku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš (40), že u něj doma lze jen těžko hledat moderní design.

Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do školních lavic a také začalo postu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.