Jak podpořit imunitu v podzimních dnech?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Freepik
Redakce ŽvČ |
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2022

Rýma, nachlazení nebo škrábání v krku je přes podzimní a zimní období celkem častým jevem. Existují ale způsoby, jak imunitě pomoci s přicházejícím infekcemi bojovat. Víte, čím je třeba doplnit váš jídelníček?

Strava a pohyb hrají prim

Asi pro nikoho nebude žádným překvapením, že klíčovými body v cestě za lepší imunitou jsou právě dostatek pohybu a kvalitní strava. Zkuste do svého každodenního života zařadit alespoň malou změnu a vyměňte výtah za pěší chůzi. V ideálním případě bude vhodné najít si každý den alespoň půl hodiny na vycházku nebo podobně dlouhou dobu na jakékoliv cvičení. Protáhněte se, meditujte nebo zhluboka dýchejte a věřte, že imunitní systém jde ruku v ruce s vaší kondicí. Neméně důležitou záležitostí je pravidelná a pestrá strava. Zapomeňte na večerní luxování lednice poté, co celý den hladovíte. Začněte naopak den vydatnou snídaní a snažte se udržet si režim ve stravování po celý den. Vaše tělo vám poděkuje. Zapomínat byste neměli ani na dostatečný pitný režim. Velkou část přijatých tekutin by měla tvořit především obyčejná voda či neslazený čaj. 

Vitamíny a minerály, které imunitě pomohou

I když bychom velkou část právě těchto látek měli získat ze stravy, jen málokdo je schopen svým jídelníčkem veškeré potřeby organismu pokrýt. Právě proto jsou tu doplňky stravy, které nám mohou se zásobou vitamínů a minerálů pomoci. A jaké vitamíny bychom měli tělu dodávat, aby imunita fungovala co nejlépe? Jedná se předně o vitamín C, D a zinek. Jedním z nejvíce deficitních minerálů je ale i hořčík, který naše tělo vyžaduje pro změnu pro správnou funkci nervového systému. Pokud tak nevíte, čím imunitu nakopnout, podívejte se na web https://allnutrition.cz/Imunita-k1025.html. V kategorie věnované imunitě najdete přesně takové produkty, které mohou i vám pomoci zbavit se věčné rýmy a nachlazení.

Spánek i otužování

V neposlední řadě je třeba zmínit významný vliv kvalitní spánku na naší imunitu a chod celého těla. Právě takový odpočinek by nám měl denně zabrat asi 8 hodin. Významnou funkci má i otužování těla pomocí studené sprchy nebo alespoň zbytečné nepřetápění našich domovů. Důležitá je ale i celková duševní pohoda – pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhýbat stresu a naopak vyhledávat důvody k úsměvu. Věřte, že taková kombinace může pomoci imunitě k větší odolnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.