Reklama:

Jak poznáte, že trpíte nadváhou: Stačí si změřit pas. Specialistka na poruchy metabolismu popsala přesné míry

Lékařka Taťána Staňková
Lékařka Taťána Staňková
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Pravidelně cvičíte, dodržujete zdravý jídelníček, pravidelně se stravujete a také si hlídáte příjem kalorií, a přesto se vám nedaří zhubnout? Možná ale ve skutečnosti netrpíte nadváhou. Jak vlastně poznat, že už jste za hranou? Podle špičkové lékařky Taťány Staňkové existuje několik cest, jak to zjistit. "Jedním je klasické BMI, druhou možností je změření pasu a boků," řekla pro ŽivotvČesku.cz lékařka se specializací na metabolické poruchy.

Reklama:

"Existují na to vzorečky, kdy si každý může spočítat optimální hmotnost či zda spadá do kategorie nadváhy až obezity. Všichni znají takzvané BMI, což je standardní klasifikace podle National Institutes of Health, kde se to dělí na normální váhu, nadváhu, obezitu prvního stupně, druhého a obezitu extrémní třetího stupně," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy při Poliklinice na Národní v Praze.

V České republice trpí nadváhou a obezitou okolo 70 procent mužů a téměř 60 procent žen. Nadváha předchází obezitě, určuje se podle BMI (body mass index), tedy poměru váhy a výšky. Nadváha spadá do BMI 25-30, pak už je obezita, která se liší v závislosti na vyšším BMI. V rozmezí 30 až 35 je 1. stupeň obezity, 35 až 40 je 2. stupeň obezity a nad 40 se jedná o 3. stupeň obezity.

Reklama:

"Další možností, kterou zvládne jednoduše každý doma, je zjištění obvodu pasu a boků. Když se přeměříte, zjistíte riziko metabolických komplikací. Pokud jde o muže a pas má nad 94 centimetrů, má zvýšené riziko. Pokud nad 102 centimetrů, tak má vysoké riziko metabolických komplikací při obezitě. U žen je to nad 80 centimetrů zvýšené riziko a vysoké nad 88 centimetrů, což je velmi snadná orientace," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz lékařka.

Vyšší stupně obezity už jsou podle odborníků život ohrožující a délka dožití bývá u takto nemocných lidí zkrácena až o 10 let. Záleží ale na řadě faktorů. Léčba nadváhy i obezity se zdá na první pohled snadná. Základem je totiž změna životního stylu. To však pro některé lidi bývá problém a mnohdy si s tím nevědí rady.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: