Jak se vyhnout tvrdému dopadu inflace na české domácnosti? Dodržujte tyto rady, doporučuje ekonom

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2022

V roce 2022 je jedním z důležitých témat pro české občany inflace. Podle predikcí Českého statistického úřadu (ČSÚ) způsobí, že některé domácnosti zchudnou až o třetinu svých příjmů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Štěpána Křečka, který uvedl tipy, jak lidé mohou alespoň částečně zmírnit dopady složité ekonomické situace. "Je potřeba podívat se na svůj způsob života a některé zvyky upravit," řekl otevřeně.

Podle současných předpokladů Českého statistického úřadu může míra inflace během ledna dosáhnout až závratných 9 procent, což je nejvyšší nárůst od roku 1998. Přestože se vláda snaží na situaci reagovat například valorizací důchodů nebo zvyšováním mezd některých zaměstnanců (kupříkladu policistů nebo hasičů), už teď je jisté, že dojde na »utahování opasků«. Podle ekonoma Štěpána Křečka však existují způsoby, jak něco málo ušetřit i v této nejisté době.

Zejména by se každý měl zamyslet nad tím, které výdaje jsou zbytné a mohl by se bez nich obejít. To se týká především spotřebního zboží, například potravin, u nichž dochází v posledních měsících k poměrně dramatickému zdražování. V případě pečiva nebo másla dokonce více než o třetinu. Lidé sice jíst musí, ale zdaleka ne všechny produkty spadající do této kategorie, jsou k životu skutečně nutné.

"Takovým typickým příkladem jsou třeba cigarety nebo alkohol, jejichž cena každý rok pravidelně narůstá. Když jejich spotřebu omezíme, nepoděkuje nám pouze peněženka, ale také naše zdraví," vyjádřil se Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Pozornost by Češi měli zaměřit v nadcházejících měsících také hlavně na základní a tradiční potraviny - luštěniny, obiloviny a podobně. "Čím méně polotovarů a zpracovaných věcí si koupíte, tím více pochopitelně ušetříte," sdělil pro ŽivotvČesku.cz ekonom s tím, že kromě samotného produktu pak zákazník platí za práci dělníků, kteří zboží zpracovali.

Další oblastí, ve které je možné dosáhnout finančních úspor, zůstávají energie. V říjnu minulého roku se Česko muselo vypořádat s krachem společnosti Bohemia Energy - patřila mezi největší dodavatele, služeb využívalo téměř milion zákazníků. Ti museli přejít k tzv. dodavatelům poslední instance, kteří si ovšem za energie mnohdy říkají velmi vysoké částky. Proto je dobré se zamyslet nad tím, jak lidé doma s elektřinou hospodaří. "I spotřebiče, které právě neběží, ale jsou zapojené v zásuvce, pochopitelně nějaký proud odebírají," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček s tím, že je dobré zvážit, zda dané spotřebiče lidé skutečně využívají. Při nákupu nových by se pak měli zaměřit nejen na pořizovací cenu, ale také na jejich energetickou šetrnost.

Rostoucí inflace nemá dopad bohužel jen na platy, ale také na úspory uložené na bankovních účtech. Inflace je pochopitelně znehodnocuje, což zjednodušeně znamená, že si za stejnou částku lze koupit méně. Nabízí se proto otázka, jak s úsporami naložit, aby zůstaly tohoto nepříznivého trendu uchráněny. Nabízí se varianta investice.

"Pokud by někdo chtěl bezpečně investovat, jistá a bezpečná investice je takzvaný státní protiinflační dluhopis. Jeho zhodnocení je nadstandardní a navíc jej lze jednou ročně bez sankcí prodat," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom, podle něhož mohou mladší ročníky bez obav investovat menší finanční částku do akcií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.