Reklama:

Jak svrhnout Putina: Musí dojít k palácovému převratu z vůle jeho okolí. Sociolog Vojtěch Bednář rozebral ruskou kulturu moci

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (70) se momentálně nachází na pozici jednoho z nejnenáviděnějších lidí na planetě. Válka na Ukrajině, kterou na konci února rozpoutal, již stála život tisíce lidí, dalším milionům z nich pak život značně zkomplikovala. Sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, co by se muselo stát, aby se Rusové své hlavy státu rozhodli zbavit. "Že by se to stalo vůlí lidu, je sice možné, ale v ruských podmínkách značně obtížné," odpověděl renomovaný odborník na výše uvedený dotaz a situaci dopodrobna rozebral.

Reklama:

Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že ruského prezidenta Vladimira Putina zvažují odstřihnout od moci skupiny movitých obchodníků a část politické reprezentace v Rusku, neboť se jim válka na Ukrajině nezamlouvá. Za dobu, kdy rusko-ukrajinský konflikt trvá, však k ničemu podobnému nedošlo a nic nenasvědčuje tomu, že by k tomu v brzké době dojít mělo. Proto lze podobné informace nyní považovat za pouhé spekulace.

Co přesně by vedlo k tomu, aby byl Vladimir Putin skutečně svržen, se pro ŽivotvČesku.cz pokusil nastínit renomovaný sociolog Vojtěch Bednář. "To je strašně těžké, ale v podstatě nejjednodušší odpověď vzhledem k ruské kultuře a jejímu fungování je, že musí dojít k palácovému převratu. To znamená, že se dohodne jeho nejbližší okolí, které je zatím loajální, že už k němu loajální nebude," vysvětlil možný průběh hypotetického státního převratu v Rusku.

Reklama:

Že by k zásadní změně v Rusku mělo dojít pomocí demonstrací či »z vůle lidu«, je sice podle Vojtěcha Bednáře možné, ale v ruských podmínkách značně obtížné. Většina vzdělaných Rusů totiž žije v relativně malém počtu velkých měst a většina obyvatelstva, která je konformní a spíše nevzdělaná, žije na venkově a je rozptýlená v malých sídlech. To v praxi znamená, že je už jen z praktického hlediska velmi obtížné udělat jakékoli sociální hnutí, které by mohlo něco změnit.

"V okamžiku, kdy by se Putinovi nejbližší, jeho generálové a zkrátka celá suita v Kremlu rozhodla, že už tímto směrem jako doposud jít nechce, tak je velmi pravděpodobné, že by velmi rychle dokázali svého prezidenta svrhnout a nahradit jinou figurou," nastínil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci sociolog, který se ve své praxi věnuje také sociologii firem a jejich kultury.

Důvodem, proč tomu tak je, je podle jeho slov způsob, jakým je v Rusku organizována struktura moci ve státě. Zatímco v Česku má politická struktura mnoho pater, v Rusku je situace zcela jiná. Místní struktura má ve skutečnosti jen dva stupně - prezidenta a gubernátory, kteří stojí v čele jednotlivých regionů Ruské federace. Všechny další mezistupně sice oficiálně existují, ale vše je pouze »na oko« a reálně žádnou moc nedrží. A právě to považuje Vojtěch Bednář za hlavní důvod, proč je tak obtížné v zemi prosadit jakoukoli změnu.

Poslední informace z bojů na Ukrajině vypovídají o tom, že se Rusko nadále snaží ničit infrastrukturu země. Minulý týden ostřelovalo raketami ukrajinské město Záporoží, podle úřadů utrpěl zásah zemědělský podnik. Po náletech z minulého týdne se hlavní město Kyjev potýká s výpadky proudu, obyvatelstvo se tak snaží zabezpečit si záložní zdroje a připravit se na možnost dalších útoků. ČTK o tom informoval prezident Kyjevské školy ekonomiky a někdejší ukrajinský ministr hospodářství Tymofij Mylovanov.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: