Reklama:

Jak vidí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček letošní volby: Preferuje vládu, pro kterou je hlavním městem republiky Praha

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2021

Volby do Poslanecké Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO, které by v posledním průzkumu společnosti STEM, získalo 27,3 procent hlasů. Na druhé pozici by se umístila koalice Spolu (21,4), které dýchá na záda koalice Pirátů a Starostů (17,4). Vládní ČSSD by se opět do dolní komory parlamentu nedostala. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila pravou ruku prezidenta Jiřího Ovčáčka (42), jak vidí výsledek říjnových voleb. "Nerad tipuji. Nechám se proto překvapit. Skvělé by ale bylo, kdybychom po volbách měli vládu, pro kterou je hlavním městem republiky Praha a ne Brusel," uvedl mluvčí Hradu.

Reklama:

Předvolební průzkum dopadl fatálně pro ČSSD, sociální demokraté by se do Poslanecké sněmovny jako již v několika předchozích průzkumech nedostali. Současný z konce září vytvořený pro CNN Prima News jim přisoudil 4,4 procenta hlasů.

Oproti tomu slavit by mohlo hnutí SPD, které by získalo 12,3 procenta hlasů. Dále pak komunisté s 6,5 procenty, a těsně nad hranicí pěti procent by skončila i Přísaha Roberta Šlachty, která by obdržela 5,7 procenta.

Reklama:

V případě přepočtení na mandáty by vítězné hnutí ANO získalo 64 křesel ve Sněmovně. Spolu by připadlo 48 křesel, koalici PirSTAN 39 mandátů, SPD by získala 26 mandátů, KSČM 13 a Přísaha 10. Koalice by tak ani po spojení nezískaly potřebnou většinu sněmovních hlasů, tedy 101.

I když aktuálně Jiří Ovčáček odmítl tipovat, kdo nakonec bude další čtyři roky vládnout, již dříve se mluvčí prezidenta pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil, že letos bude volit hnutí ANO, což je zároveň jeho favorit. "Domnívám se, že vyhraje hnutí ANO, které ostatně plánuji volit," uvedl nedávno pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček

Jak nakonec voliči rozhodnou, se ukáže už v dalším týdnu. Volby do Parlamentu ČR se budou konat 8. a 9. října. Politologové se shodují, že kdo nakonec uspěje, stále nelze přesně určit. Obecně se totiž voliči rozhodují pár dnů před samotnými volbami.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: