Jan Hamáček: Babiš měl Prymulu vyměnit na postu ministra zdravotnictví

Roman Prymula a Jan Hamáček.
Roman Prymula a Jan Hamáček.
Foto: Úřad vlády
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2020

Ministr vnitra Jan Hamáček chce znát, co má končící náměstek Roman Prymula na novém postu, který pro něj na ,míru "ušil" premiér Andrej Babiš, dělat. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. Prymula odchází z ministerstva zdravotnictví na místo zmocněnce pro zdravotnictví na Úřadu vlády. Už dříve Život v Česku avizoval, že s jeho postem by měl souhlasit koaliční partner, tím je ČSSD.

Sledoval jsem tu debatu kolem ohlášeného odchodu profesora Prymuly a docela jsem byl zvědav, jak to dopadne. A dopadlo to tak, že vlk se nažral a koza zůstala celá,“ uvedl pro Právo ministr vnitra Hamáček. „Pan ministr Vojtěch se zbavil svého viditelného náměstka a pan premiér Babiš neztratil za ANO nejvýraznější tvář celé krize,“ dodal Hamáček. Už dříve ale Prymula paradoxně tvrdil, že je nestraník.

Babiš nabídl Prymulovi místo zmocněnce pro zdravotnictví na Úřadu vlády poté, co se náměstek rozhodl, že na svém postu skončí ke konci května. Stalo se tak kvůli jeho osobní nespokojeností a ochlazením vztahů s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Hamáčkovi přijde vytvoření takového místa zvláštní. „Budu se na vládě ptát, co pan Prymula bude v nové funkci dělat. To bychom také mohli udělat zmocněnce pro dopravu, pro hospodářství, pro spravedlnost a tak dále. Každý ministr by podle této logiky mohl mít svého zmocněnce,“ řekl ministr.

Ministra měl Babiš vyměnit

Podle Hamáčka by bylo mnohem efektivnější, kdyby situaci vyřešil změnou ministra. „Považoval bych za férovější, kdyby to pan premiér vyřešil výměnou na postu ministra zdravotnictví, ale do toho se mu asi nechtělo,“ uvedl.

Šéf rezortu vnitra zároveň míní, že ačkoliv v jistých ohledech Prymulu chápe, hnutí ANO má zmocněnců příliš. „Z mého pohledu je už těch zmocněnců z ANO moc. Pokud se nepletu, je mezi nimi paní Válková, pan Hnilička, teď pan Prymula, takže mám dojem, že hnutí ANO si tady vytváří ještě béčkovou vládu,“ míní Hamáček.

Před pár dny Hamáček uvedl pro Život v Česku, že Prymulu považuje za odborníka, který byl klíčovou postavou v boji s epidemií. Psali jsme ZDE: Jan Hamáček exkluzivně: Prymula chce skončit asi kvůli fungování ve zdravotnictví. Má ale velké zásluhy

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.