Jan Hamáček má po vyhoštění ruských diplomatů posílenou ochranku. Expert vysvětlil důvod

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se aktuálně pohybuje s početnější ochrankou. Děje se tak krátce poté, co z Česka odletěli do své domoviny ruští diplomaté, které Česko vyhostilo kvůli podezření, že ruské tajné služby byly zapojeny do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014. "Určitě bych vyloučil, že by GRU na něj chtělo zaútočit," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63), že ochranku vicepremiér nemá posílenou z důvodu, že by mu hrozilo nebezpečí v rámci nějaké pomsty z Ruska.

Posílení bezpečnosti ministra vnitra a současně pověřeného ministra zahraničí přišlo krátce poté, co Česká republika vyhostila osmnáct zaměstnanců ruské ambasády v Praze. A také poté, co ruská reakce čítala vyhoštění dvaceti pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. "Pan ministr má posílenou ochranku," potvrdil pro iDnes mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

"On je svým způsobem ústřední postavou současné krize. Může být klidně útokem nějakých haterů (Hater je hanlivý termín, který se vztahuje k osobě nebo skupině, která vyjadřuje nenávist na veřejných fórech - pozn. red.), může to být z důvodu, že byl vystaven nějakým narážkám, výhružkám. Vzpomeňme, kdy dostali přidělenou ochranku pan Prymula či pan Blatný v souvislosti se zpřísněním protiepidemických opatření. Předpokládám, že důvod, proč mu byla přidělena ochranka, je," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor, co je možným důvodem, že Jan Hamáček má posílenou ochranku.

Hamáček mimo jiné nevyloučil ani to, že by Česko mohlo přitvrdit a odvolat další diplomaty. Na středu si předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského - oficiálním důvodem je, že chce vznést protest proti dosavadnímu ruskému postupu.

Podle bezpečnostního experta za posílením ochranky není spekulace, že by mu hrozilo nebezpečí od ruské zpravodajské služby. "Určitě bych vyloučil, že by GRU na něj chtělo zaútočit. Ale nelze vyloučit, že existují lidé, kteří se staví na stranu Ruska a mohou mu vyhrožovat či podobně. Pořád je to ještě v režimu, kdy je to snesitelné, protože není ukryt na nějakém tajném místě. V tuto chvíli jde o nějaký vyšší stupeň ochrany před tím, kdyby ho někdo chtěl napadnout zřejmě v souvislosti s věcmi, které se odehrávají. Bohužel jsme v době, která stupňuje útoky haterů, kteří mohou nějakou svou výhrůžku vykonat, ale takoví lidé jsou v každé společnosti," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) měl Rusku nabídnout, že Česko utají informace o ruském vli...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.