Jan Hamáček popsal, kdy nebude potřeba formulář na cestování mezi okresy. Světlo na konci tunelu zablesklo

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2021

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (42) opatrně naznačil, že epidemii se podařilo lehce zpomalit. Na konci týdne Česko uvidí, zda jde o trvalý obrat k lepšímu. Pokud tomu tak bude, je velká pravděpodobnost, že po 21. březnu bude opět možné cestovat mezi okresy. "Platí, že pokud by se nějaká opatření uvolňovala, tak první půjdou ta nejplošnější, to je tedy zákaz cestování mezi okresy," uvedl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda omezila pohyb mezi okresy na tři týdny, dne 21. března by mělo toto opatření skončit. Premiér Andrej Babiš před týdnem naznačil, že epidemická situace se nelepší a veřejnost nemá počítat s tím, že po 21. březnu dojde k zásadnímu rozvolnění. Od premiérova proslovu před poslanci uplynulo sedm dnů a situace se vyvíjí.

Otázkou je, zda i po 21. březnu zůstane v platnosti zákaz cestování mezi okresy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný si umí představit, že toto omezení by skončilo. Podobného názoru je také ministr vnitra Jan Hamáček. Pokud se bude po 21. březnu rozvolňovat, bude první na řadě právě zákaz cest přes hranice okresů.

"Obecně platí, že pokud by se nějaká opatření uvolňovala, tak první půjdou ta nejplošnější, to je tedy zákaz cestování mezi okresy. Je možné, že by zákaz platil v nějakých konkrétních okresech, kde by ten problém přetrvával," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček s tím, že zásadní je srazit rychlost šíření koronaviru a počet hospitalizovaných v nemocnicích.

"Reprodukční číslo se dostalo pod hodnotu jedna. Což znamená, že epidemie zpomaluje, ale nejsme v situaci, kdy bychom měli vehementně jásat. Je to důsledek projevujících se opatření, ale cesta bude ještě dlouhá. Platí, že opatření fungují a já děkuji všem, kteří je respektují. I kdyby se ta čísla zlomila a čísla nakažených začala klesat, tak pořád budou dalších 8 až 10 dnů stoupat počty příjmů do nemocnic, protože tam je zpoždění. Je jisté, že nás čeká velmi těžký týden a z hlediska hospitalizovaných bohužel budou ještě padat rekordy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček s tím, že o víkendu bude vláda moudřejší, protože půjde vyhodnotit, zda epidemii opravdu zpomaluje. Ministr vnitra současnou situaci hodnotí velmi opatrně, ale zdá se, že by se mohlo lehce blýskat na obrat ve válce s koronavirem.

Zásadní jsou pro vládu nyní dva ukazatele - reprodukční číslo a počet pacientů v nemocnicích. K 11. březnu bylo v nemocnicích 8734 lidí s covidem. Reprodukční číslo balancuje kolem hodnoty 1. Když je hodnota čísla nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci. Ve středu byla hodnota reprodukčního čísla 0,95.

Ve statistikách ministerstva zdravotnictví se objevila informace, že 7. března zemřel chlapec mladší 15 let. Již na konci února zemřela na komplikace s koronavirem dívka z Plzeňska. "Můžeme potvrdit, že dnes 7. března 2021 jedno dítě ve věku 0 až 14 let mužského pohlaví pozitivní na covid-19 skutečně zemřelo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kučera z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

K výraznému rozvolnění a také k možnému návratu žáků do škol by podle Jana Hamáčka mělo dojít v momentě, kdy počty lidí v nemocnicích klesnou pod 3000. Podle některých expertů z lékařského prostředí by byla bezpečnější hranice 2000 nakažených.

Metropole Praha dokázala do škol sehnat levné a citlivé PCR testy za 155 korun. To je cena...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu