Jan Hamáček promluvil, jak to bude do budoucna s rouškami, a kdy se definitivně odloží

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 4. 2021

Testy v sobotu prokázaly 2149 nových případů onemocnění covidem-19. Byl to druhý nejnižší denní nárůst od začátku roku. Podle současných čísel se ukazuje, že přísnější protiepidemická opatření zabrala a epidemie brzdí. Významně k tomu pomohlo i zavedení plošného nošení ochrany úst a nosu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) by lidé měli počítat s tím, že konkrétně roušky v dohledné době neodloží. "Roušky s námi ještě nějaký měsíc budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu.

Pokud jde o vývoj epidemie, ukazuje se, že opatření jsou efektivní. Zátěž nemocnic způsobená epidemií nového koronaviru postupně klesá. V sobotu bylo v nemocnicích 6384 pacientů s covidem, z toho 1446 v těžkém stavu. Celkový počet hospitalizovaných s covidem byl nejnižší od 21. února. Smutným faktem ale zůstává, že celkový počet úmrtí lidí s potvrzeným koronavirem v Česku od začátku epidemie se blíží 27.000. 

V dalším týdnu by měl být představen podle ministra Jana Hamáčka nový systém PES, podle kterého by se měla řídit opatření. "Pokud jde o nový systém PES, tak to je otázka na ministerstvo zdravotnictví, ale vede se tam debata mezi různými skupinami odborníků. Očekávám, že příští týden představa rozvolňování bude," nastínil pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu, že protiepidemický systém PES bude opět zohledňovat, co se bude uzavírat podle kritérií vývoje šíření viru.

V současnosti je největší nadějí v boji s novým typem koronaviru očkování. Denní průměr od začátku tohoto týdne je přibližně 36.600 dávek. Po velikonočních svátcích by měla kapacita očkování proti covidu v Česku stoupnout na 100.000 dávek denně. Právě proočkovanost populace by mohla opatření dostat do podoby, kdy by se odložila i ochrana úst a nosu.

Podle ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (42) vláda nebude žádat o vyhlášení dalšího nouzového stavu, kdy aktuální platí v Česku do neděle 11. dubna. Uvedl, že trend epidemie je klesající a od 12. dubna dojde k postupnému rozvolňování počínaje návratem dětí do školních lavic. Necelé tři měsíce před začátkem astronomického léta se zdá, že by nejteplejší měsíce v roce mohly proběhnout bez větších omezení a lidé by se mohli konečně vrátit k normálnímu životu. Bývalý ministr zdravotnictví a právník Adam Vojtěch (34) zdůrazňuje, co bude pro rozvolnění zcela nezbytné. "Pokud se podaří proočkovat rizikovou populaci, tak pak to samozřejmě bude veselejší a v letních měsících si budeme možná moci dovolit mnohem více," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalý ministr vnitra a bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček (43) může být pyšný na svou manže...

"Roušky s námi ještě nějaký měsíc budou, stačí se podívat třeba do Španělska, což je země, která je na tom lépe než my a v podstatě se tam opatření ohledně nošení roušek zpřísňovala a zaváděla plošně. Roušky jsou nejefektivnější v boji s epidemií a budou poslední, co padne," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu