Jana Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc korun. Za rok by se pak zvedla na 20 tisíc, říká mluvčí

V popředí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a za ní ministryně financí Alena Schillerová
V popředí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a za ní ministryně financí Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

Zvýšení minimální mzdy projednávala tripartita, která nedošla ke shodě. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39) navrhuje, aby vzrostla o 2 800 korun, tedy na rovných 18 000 korun. Nesetkala se však s podporou opozice, ani ministryně financí Aleny Schillerové (57). "Zatímco ze zrušení superhrubé mzdy budou nejvíce těžit především vysokopříjmoví zaměstnanci, navýšení minimální mzdy pomůže nízkopříjmovým. Méně než 18 tisíc korun dnes totiž vydělává přibližně 250 tisíc zaměstnanců," řekl tiskový mluvčí ministerstva pro ŽivotvČesku.cz.

Poměrně odvážný návrh na zvýšení minimální mzdy z původních 15 200 korun na 18 000 korun, který prosazuje ministryně práce a sociální věcí, zatím nenašel potřebnou podporu. V pondělí 21. června ho projednala tripartita, která nedošla ke shodě. K návrhu se nyní mohou až do poloviny července vyjádřit s připomínkami podnikatelé, ministerstva a další instituce.

"Zadlužujeme se děsivým tempem, jen abychom firmám ušetřili mzdové náklady. Za ČSSD navrhujeme v roce 2022 minimální mzdu 18 000 Kč, další rok 20 000 Kč. Pak by stoupla mzda všem profesím," uvedla Jana Maláčová na Twitteru. Podle jejích slov je čas na razantní růst a navýšení na 18 000 korun by bylo 47,4 % průměrné mzdy.

"Zvýšení minimální mzdy alespoň na 18 tisíc korun od příštího roku je podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové příležitostí, jak nastartovat mzdový růst a pomoci nejen přibližně 250 tisícům zaměstnanců s nejnižšími příjmy, ale také ekonomice jako celku. Od roku 2013, během působení sociálně demokratických ministrů na MPSV, minimální mzda pravidelně rostla a za tuto dobu se zvýšila takřka na dvojnásobek. Razantnější nárůst minimální mzdy v příštím roce by byl adekvátní i vzhledem k výkonu ekonomiky České republiky v porovnání se sousedními zeměmi. Máme sice vyšší výkon ekonomiky než Slovensko či Polsko, ale nižší minimální mzdu," vyjádřil se tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Filip Kůt Citores pro ŽivotvČesku.cz s tím, že cílem ministryně Maláčové je minimální mzda na úrovni 50 procent průměrné mzdy či 60 procent mediánové mzdy.

"To je v přesném souladu s tím, co při současných diskusích o tzv. evropské minimální mzdě považuje za standard Evropská komise. Prvním krokem k přiblížení se tomuto standardu je navýšení minimální mzdy na 18 000 korun v roce 2022 a na 20 000 korun v roce 2023," uvedl ředitel tiskového odboru MPSV pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov hnutí ANO společně s ODS a SPD prosadilo zrušení superhrubé mzdy, které vyjde stát odhadem na 130 miliard korun. "Zatímco ze zrušení superhrubé mzdy budou nejvíce těžit především vysokopříjmoví zaměstnanci, navýšení minimální mzdy pomůže nízkopříjmovým. Méně než 18 000 korun dnes totiž vydělává přibližně 250 tisíc zaměstnanců. Nicméně diskuze o navyšování minimální mzdy se vede každoročně bez ohledu na změny v daňovém systému. Růst minimální mzdy také ovlivňuje i růst tzv. zaručených mezd a tlačí na vyšší mzdovou hladinu v celé české ekonomice," vysvětlil Filip Kůt Citores pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době je návrh ponechán k připomínkám a čeká se do poloviny nového měsíce. "Návrh v pondělí projednala tripartita. Jednotlivé resorty jej budou připomínkovat do 15. července. Poté bude předložen na jednání vlády," uzavřel tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí pro ŽivotvČesku.cz.


O minimální mzdě:

• V České republice byla zavedena minimální mzda v roce 1991 a v průběhu let se hodně měnila.
• Začínala na 2 000 korunách měsíčně a největší nárůst o 1 250 korun zaznamenala z ledna 2019 na leden loňského roku.
• Pro rok 2021 vláda schválila minimální mzdu ve výši 15 200 korun měsíčně, což je oproti roku 2020 o 600 korun více.
• Pokud by návrh Jany Maláčové získal dostatečnou podporu, jednalo by se o historicky nejvyšší zvýšení minimální mzdy od jejího zavedení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.