Jana Maláčová připustila, že navrhne důchodcům druhé rouškovné. Snad se jen uřekla, oponuje Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Pokud epidemie koronaviru bude mít za následek, že ceny nejen potravin porostou vzhůru, ČSSD navrhne další vyplacení mimořádného příspěvku důchodcům. Informovala o tom na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39). Podle předsedy opozičních Pirátů by se vláda měla místo finanční podpory pro důchodce soustředit na zcela jiné věci. "Doufám, že se paní Maláčová jen tak uřekla a vláda v tuto chvíli neřeší volby, ale žalostný stav nezvládnutí epidemie českou vládou," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš (40).

"Pokud to bude potřeba i letos, tak to sociální demokracie navrhne," uvedla ministryně Jana Maláčová.

Pro důchodce by to znamenalo, že po prvním mimořádném příspěvku 5 tisíc korun, by se dočkali dalšího. Vliv na to ale bude mít zejména to, jak porostou ceny zboží a dalších komodit. "Důležitý je ekonomický vývoj v tomto roce. Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících," upřesnila Jana Maláčová, která mimořádný příspěvek, který před Vánoci důchodci získali, považuje za úspěch.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš potvrzuje, že je finanční situace mnoha seniorů napjatá. Další mimořádný příspěvek to ale podle něj nevyřeší. Cestou je komplexní důchodová reforma a úprava systému exekucí, o což se Piráti zasazují. Hlavní prioritou vlády nyní musí být u seniorů ochrana jejich zdraví.

"Vláda má pro seniory zaručit zejména zdravotní bezpečí, funkční rezervace a dostupné dodání vakcíny, o kterou je mezi nimi zájem a to tak, aby nepodstupovali šílený proces registrace a aby nestáli fronty v zařízeních při čekání na očkování, jak už se nyní děje v nemocnicích," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, co je v tuto chvíli primární, aby fungovalo.

"V pomoci ekonomicky strádajícím v současné době vláda nedělá zásadní kroky. Lidé, kteří nemohou pracovat kvůli epidemii covid, nemají peníze na nájem nebo třeba na placení hypotéky, upadají do exekucí a novela exekučního řádu, kterou původně navrhli Piráti a předložila vláda, je vládními stranami blokována a zásadní opatření jeden dlužník jeden exekutor v místě z ní zmizelo. Malí podnikatelé OSVČ, řemeslníci, nebo třeba maséři, či holiči a další v současném nastavení, kdy jim vláda zakázala provozovat živnost, dostanou od státu okolo 15.000 korun na měsíc a druhou rukou jim ten samý stát bere zálohy na sociální a zdravotní přibližně 5.000 korun. Takový rodič tak fakticky »nosí domů« 10.000 tisíc korun na měsíc, ale náklady na bydlení, energie, jídlo a zajištění potřeb rodiny a dětí zůstávají jako před epidemií," upřesnil předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stát nesmí zapomenout ani na tyto těžce zasažené skupiny.

"Navíc se růst cen potravin týká všech stejně, tedy i jich. Důchody se valorizují podle jasného mechanismu a ten se vypočítává od inflace. Nutno vysvětlit, že valorizační vzoreček pro důchody se vypočítává i podle spotřebního koše domácností (inflace) nebo spotřebního koše domácností důchodců (inflace důchodců), podle toho, která hodnota je vyšší, takže i v případě, že index spotřebitelských cen pro seniory-důchodce roste o něco málo rychleji než průměrný, tak je to zahrnuto v jejich valorizaci. Na straně OSVČ, ale i platů, které rozhodně letos neporostou a zaměstnavatelé to mimo jiné zdůvodní i zrušením superhrubé mzdy, vláda nikterak nepomůže. Přitom již před epidemií bylo dle analýzy Rozděleni Svobodou okolo 40 % všech lidi v ČR ve skupině strádající a ohrožení. Doufám, že se paní Maláčová jen tak uřekla a vláda v tuto chvíli neřeší volby, ale žalostný stav nezvládnutí pandemie českou vládou. Jsme opět na špici v počtu úmrtí na milion obyvatel, vakcíny nejsou ani pro domovy seniorů, které jsou v resortu paní ministryně Maláčové," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Příspěvek 5 tisíc korun schválila vláda v závěru loňského roku. Návrh následně podpořil i prezident Miloš Zeman. Stát vyplácení příspěvku vyšel na 15 miliard korun.

Opozice označila rouškovné za »úplatek« před volbami. Premiér Andrej Babiš (66) to odmítl s tím, že senioři měli kvůli epidemii zvýšené výdaje, a tak si příspěvek zasloužili.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.