Jaro se nekoná, ani po víkendu neodložíme deštníky, říká meteoroložka. Nastínila, kdy dorazí teploty okolo 30 °C

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 5. 2021

Vlhké a nepříliš teplé jaro. Tak lze mluvit o počasí, které bude panovat o víkendu. I když trvalý déšť ustoupí, občasné srážky se budou vyskytovat po celém Česku, a to při teplotách, které nepřekročí dvacet stupňů. Charakter počasí se ale nezmění ani po neděli. "Počasí bude psát podobný scénář celý nadcházející týden," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Počasí se o víkendu sice umoudří, ale s teplým a slunečným víkendem nelze počítat. A to ani po víkendu, kdy teploty budou spíše podprůměrné. "Vlhké západní proudění nás bude provázet celý příští týden, který bude psát stejný scénář jako víkend. To znamená, že ráno může být přechodně polojasno, odpoledne zataženo na celém území s deštěm a za odpolední teploty mezi 15 až 19 stupni Celsia budeme rádi, ale vypadá to, že ve středu to budou maxima 16 až 17 stupňů Celsia. Jaro se nekoná a bude chladněji, budeme potřebovat deštník či pláštěnku," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

"Srážek je už poměrně dost a nasycenost půdy je za posledních 48 hodin vysoká a jakmile nám spadne 25 milimetrů srážek, tak se to projeví na zvýšené hladině řek a čekají nás výstrahy nižších povodňových aktivit," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. V současnosti se začíná čím dál více mluvit o přeočkování. To by podle epidemiologa Romana Prymuly (57) mělo být uplatněno jednou do roka. A není vyloučeno, že by si ho lidé v budoucnu mohli hradit. "Možné je všechno, uvidíme, jak to bude potom nastaveno," nevyloučil bývalý ministr zdravotnictví možnost, že vakcína nebude hrazena z veřejného pojištění.

Příští týden přinese výrazné ochlazení. "Na konci týdne očekáváme od vyšších poloh i srážk...

S tropickými teplotami nelze do konce května počítat. Ty se objeví později. "Letní a tropické teploty, to znamená hranice 25 až 30 stupňů Celsia, jsou v nedohlednu a budeme si na ně muset počkat nejméně do začátku června. V současnosti numerické modely vidí do konce května, teplotně příjemného v nich ale nic není," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu