Jaroslav Flegr vidí konec epidemie za dva roky. Promořením by zemřelo 100 tisíc lidí, říká

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2020

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr se domnívá, že pokud Česko nepřijme mnohem razantnější opatření, šíření viru se už nyní nezastaví. Rozhodně nevidí cestu v takzvaném promoření společnosti. I kdyby lidé získali takzvanou kolektivní imunitu, cena za to zaplacená by byla neúměrná. "Zemřelo by minimálně 100 tisíc našich spoluobčanů a dalších 400 tisíc by mělo zdravotní následky," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vědec.

Jaroslav Flegr popsal vysvětlení tak, aby ho pochopili i absolutní laici. Podle něj jde epidemie zastavit, ale musí nastavit přesný scénář toho, jakým směrem se Česko chce vydat. Osobně vidí lidově řečeno světlo na konci tunelu v horizontu dvou let - to by měla být doba, kdy se Česká republika ze zajetí nákazy i restrikcí mohla osvobodit.

"Epidemii je možno zastavit různě, například intenzivním vyhledáváním a izolací nakažených (ať jsou nemocní nebo ne), nebo zavedením tak přísných protiepidemických opatření, že jeden nakažený zvládne v průměru nakazit méně než jednoho nenakaženého. Navíc platí, že každá epidemie se nakonec zastaví sama," uvedl Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

"V tom nejhorším případě se epidemie zastaví tehdy, když parazit, třeba virus, vyhubí svého hostitele. To se může stát třeba tehdy, když má onemocnění dlouhou inkubační dobu, takže se nejprve nakazí většina populace a teprve poté začnou jedinci umírat. Něco takového by zvládla AIDS, kdyby přišla o 50 let dříve, kdy vědci ještě nedokázali odhalit jejího původce a lékaři diagnostikovat infekci. Nebo se to může stát v případě, když má parazit nějakého velmi hojného záložního (rezervoárového) hostitele, třeba potkana, kterému neubližuje, ale od kterého se bude onemocnění neustále přenášet na příslušníky vymírajícího druhu," nastínil uznávaný odborník..

"Nejčastěji však epidemie odezní i bez toho, že by vyhubila svého hostitele. Stane se tak buď tehdy, když parazit vybije část populace a v řidší populaci se sníží pravděpodobnost, že se hostitelé budou potkávat a předávat si infekci. Jestliže například populace klesne na třetinu, pravděpodobnost přenosu infekce klesne devětkrát, když na desetinu, tak stokrát. To infekci zastaví, ale za cenu smrti mnoha členů hostitelské populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, který se v minulosti zabýval například studiem parazita Toxoplasmy gondii a lidského cytomegalovirua a vydal v posledních letech řadu populárně naučných knih, včetně Zamrzlé evoluce, aneb je to jinak, pane Darwin, která získala cenu Magnesia Litera.

Kolektivní imunita

"Nejčastěji šíření epidemie zastaví takzvaná kolektivní imunita, tedy ono v současnosti tolik diskutované promoření populace. Jestliže dostatečně velká část populace už infekci prodělala a získala tak dočasnou, nebo dokonce trvalou imunitu, nebo tuto imunitu získala očkováním, je to pro parazita úplně stejné, jako kdyby klesla celková hustota populaci. Pro šíření parazita je totiž důležitá pouze hustota populace neimunních jedinců. Kolik jedinců v populaci musí být imunních, aby se epidemie sama zastavila, je možné vypočítat ze základní reprodukční konstanty, tedy z reprodukčního čísla parazita v imunologicky naivní populaci. Jinak řečeno, z počtu nenakažených jedinců, které v průměru nakazí jeden nakažený v populaci, v níž nejsou žádní imunní jedinci. Když přišel COVID do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo, že šíření viru lze výrazně zpomalit pomocí jednoduchých opatření (RRR: ruce, roušky, rozestupy) a že tedy potřebné procento bude výrazně nižší. Odhaduji, že v letních měsících by mohlo stačit 30 % imunních jedinců v populaci a epidemie by se zastavila i bez RRR. V podzimních, zimních a jarních měsících to však bude určitě více, na 60 % se však jistě při dodržování RRR nedostaneme. Buďme tedy optimisty a počítejme, že bude stačit 40 % imunních jedinců," zdůraznil biolog.

Podle Flegra není vůbec jisté, zda bude už na podzim příštího roku dostatek vakcíny pro dosažení kolektivní imunity. Rozhodně však podle něj nesmí dojít k promoření.

"Tak kde je tedy problém? No právě v těch 40 % nakažených. Dostatek vakcíny patrně do podzimu příštího roku mít nebudeme. Takže imunitu může člověk získat pouze tím, že se nakazí. Ve většině případů má nákaza sice relativně mírný průběh, zhruba 2,5 % nakažených však zemře a neznámé procento (těžko méně než 10 %) si odnese z nemoci podlomené zdraví. Jestliže bychom se chtěli v Česku promořit a získat tak imunitu, museli bychom se smířit s tím, že nám tu zemře minimálně 100 tisíc spoluobčanů a dalších 400 tisíc bude mít do konce života více nebo méně vážné zdravotní problémy. To je přitom spíše optimální scénář, který by nastal pouze tehdy, když by se nám podařilo křivku přibývání nakažených oploštit, jak se nyní snaží ministr Prymula, a zabránit tak kolapsu zdravotnictví," upřesnil odborník s tím, že podle jeho názoru připustit promořování populace rozhodně není reálný scénář a samotné zploštění křivky nám nepomůže - v nejlepším případě rozloží těch 100 tisíc obětí do delšího období..

"Musíme epidemii pomocí odvážných a chytrých protiepidemických opatření zastavit do doby, než bude dostatek vakcíny k imunizování asi 40% obyvatelstva. V letních měsících nejspíš vystačíme s rouškami, mytí rukou a rozestupy (a omezením hromadných akcí), na podzim, v zimě a v předjaří budeme muset přistoupit i podstatně bolestivějším a dražším opatřením. Nejpravděpodobnější mi připadá, že to bude trvat tak dva roky, může se to ovšem i trochu protáhnout – to záleží na dostupnosti vakcíny," dodal Flegr pro ŽivotvČesku.cz, který na svém Facebooku pravidelně provádí analýzy současného vývoje viru na území České republiky, ale i zahraničí.

EDIT: Profesor Flegr po publikaci článku došel k přepočtu hodnot a s omluvou umpravil faktické znění článku: "Udělal jsem chybu ve výpočtu. Násobil jsem počet nemocných CFR (Case fatality rate) a měl jsem ho násobit IFR (Infecion fatality rate). IFR zahrnuje i infikované, u kterých nebyla infekce diagnostikovaná. IFR je asi 3x nižší než CFR, takže je asi 3x nižší i počet obětí případného promoření - asi 30 tisíc," upřesnil svůj propočet s omluvou čtenářům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.